Planowanie i rozwój kariery zawodowej bywa ekscytującą przygodą, ale bywa też przytłaczającym wyzwaniem ponad nasze zasoby. Zasoby wiedzy, czasu, możliwości, samoświadomości, przekonań i wielu innych ograniczeń. W rozwój zawsze warto inwestować swój czas oraz energię i fundusze. A już szczególnie nastawienie na rozwój jest niezbędne, gdy czujesz, że utknęłaś, że nie wiesz co dalej, że tak dłużej być nie może, że potrzebujesz zmiany, planu, utwierdzenia. Gdy wydaje Ci się, że dotarłaś do punktu, z którego dalej sama nie ruszysz, warto poszukać profesjonalnego wsparcia. Kto może pomóc w rozwoju kariery zawodowej, u kogo szukać profesjonalnych rozwiązań? Dziś mam dla Ciebie cztery propozycje.

1. Coach – gdy potrzebujesz wsparcia w odkryciu celu i osiąganiu go

Do coacha kariery możesz się wybrać, gdy nie wiesz czego szukasz, jakie masz cele, do czego chciałabyś zmierzać, czego potrzebujesz. Od takiego specjalisty nie oczekuj gotowych rozwiązań, złotych rad, pakietu informacji i wiedzy z danego obszaru. Wraz z coachem będziesz odkrywać swoje zasoby, uświadamiać sobie swoje cele, układać plan działania i wykonywać kolejne kroki zmierzające do zmiany Twojego życia zawodowego na lepsze. Nie musisz mieć sprecyzowanej wizji do zrealizowania czy konkretnych pytań – wystarczy motywacja do zmiany i chęć wykonywania pracy nad sobą. Coaching dysponuje szeregiem skutecznych metod, ćwiczeń i narzędzi, które porządkują cały proces i powodują, że zaczniesz zadawać sobie pytania, na które sama mogłabyś nie wpaść. W ten sposób poszerzasz wiedzę o sobie, o swoich zasobach, o celach i na podstawie tych wszystkich wypracowanych odkryć budujesz satysfakcjonujące rozwiązania. Dodatkową zaletą tego procesu jest nastawienie na wykonywanie pierwszych kroków w kierunku oczekiwanej zmiany – nie tylko myślisz i analizujesz, ale też działasz.

2. Doradca zawodowy – gdy potrzebujesz wsparcia w znalezieniu odpowiedniej pracy

Do doradcy możesz się udać, gdy wiesz jaką pracę chcesz zdobyć, ale nie wiesz jak (lub chcesz usprawnić ten proces) oraz wtedy, gdy chciałabyś uzyskać informacje, jaka ścieżka kariery jest dla Ciebie rekomendowana na podstawie Twoich predyspozycji zawodowych i innych istotnych czynników (które wcześniej wspólnie odkryjecie). Doradca udzieli Ci wszelkich informacji i rad dotyczących rynku pracy – np. gdzie szukać pracy, co charakteryzuje daną branże czy profesję oraz pomoże konstruktywnie spojrzeć na Twoje atuty  – np. przeanalizuje doświadczenie, wskaże luki wymagające uzupełnienia, pomoże odpowiednio przedstawić posiadane doświadczenie.

Od moich Klientek wiem, że wsparcie doradcy zawodowego często kojarzy się z instytucjonalnymi formami poradnictwa – przede wszystkim z tymi świadczonymi w urzędach pracy. Aktualnie dostęp do tego rodzaju wsparcia jest znacznie szerszy i możliwy bez ograniczeń ze względu na lokalizację. Zarówno poradnictwo instytucjonalne jak i komercyjne bez problemu znajdziesz w internecie (np. u mnie :) doradca zawodowy online).

3. Mentor – gdy potrzebujesz konkretnej wiedzy i doświadczeń z wybranego obszaru

Mentor będzie dobrym wsparciem, gdy potrzebujesz wiedzy, umiejętności i doświadczeń od specjalisty z danej dziedziny. Ktoś, kto odniósł już sukces w interesującej Cię dziedzinie może w sprawny i skuteczny sposób przekazać Ci najlepsze praktyki, co niezwykle przyspieszy Twój rozwój.

4. Ty sama

Ten aspekt rozumiem dwojako. Po pierwsze właśnie TY jesteś koniecznym, podstawowym, niezbędnym elementem całej układanki. Bez Twojej energii, chęci, siły, zgody na zmiany, determinacji, wiary i całego wora innych zasobów wszystkie powyższe rozwiązania nie mają racji bytu. Ani coach, ani mentor, ani doradca zawodowy nie powie ci co masz robić, ani tym bardziej nie zrobi niczego za Ciebie. Po drugie, to TY jesteś prawdziwym ekspertem od własnych potrzeb. Bez względu na to czy zdecydujesz się na profesjonalne wsparcie, czy postanowisz samodzielnie pracować nad rozwojem kariery, to w sobie samej masz niezliczone zasoby, które możesz wykorzystać w tym procesie.

PROTIP!

1. Może być też tak, że nie potrafisz ocenić, jakiego wsparcia potrzebujesz. Czy dla poczucia spełnienia zawodowego musisz podrasować CV i zmienić firmę czy raczej od podstaw przemyśleć swoje potrzeby? Albo wiesz, że nawet, gdy dokopiesz się z coachem do pomysłu na siebie, to i tak będziesz potrzebowała konkretnych porad, jak do tego wszystkiego ma się aktualna sytuacja na rynku pracy i jakie kroki podjąć. Nowoczesne podejście do wsparcia w obszarze kariery zna ten problem i odpowiada na niego specjalistami dysponującymi jednocześnie kompetencjami coacha i doradcy zawodowego. Połączenie tych dwóch uprawnień pozwala zapewnić najskuteczniejszą pomoc poprzez odpowiedni dobór zasad współpracy oraz przenikanie się najkorzystniejszych narzędzi i metod pracy.

2. Czasami pierwsze spotkanie mające na celu dookreślenie potrzeb klienta poszukującego wsparcia w rozwoju kariery zawodowej jest bezpłatne. Skorzystanie z takiej możliwości może być sposobem na sprawdzenie czy dobrze dobieramy specjalistę do oczekiwań.

Do przeczytania!

doradca zawodowy lucyna sielicka

___

Jeśli planujesz zadbać o swoją karierę, ale nie jesteś teraz zdecydowana na szukanie indywidualnego wsparcia w procesie rozwoju zawodowego i wolisz samodzielnie odkrywać swoją drogę – zajrzyj do poniższych tekstów z serii “Nie wiem co chcę robić w życiu”.

cz. I: rozgrzeszenie – nie musisz wiedzieć co dalej

– cz. II: jak poznać swoje mocne strony

– cz. III: pozbywamy się ograniczających przekonań

– cz. IV: jak wyznaczyć swoje cele zawodowe

___

Interesuje Cię rozwój zawodowy? Wskakuj do tej grupy w newsletterze.