Znajomość swoich mocnych stron, predyspozycji, talentów, zalet, cech charakteru – po prostu znajomość siebie samej jest niesamowicie cennym zasobem. W mojej opinii znacznie cenniejszym od dyplomów czy kursów, bo te ostatnie zawsze można nadrobić w przeciwieństwie do lat błądzenia po omacku lub męczenia się z czymś zupełnie wbrew sobie.

Wiele o sobie dowiadujemy się wraz z wciąż powiększającym się zasobem doświadczeń, konfrontacją z rzeczywistością, obserwacją osiąganych efektów i otrzymywaniem kolejnych informacji zwrotnych. Dla przyspieszenia, zwielokrotnienia i pogłębienia tego procesu budowania samoświadomości można wykorzystać testy i kwestionariusze. Nie są one wyrocznią, ale potrafią dużo podpowiedzieć i trafnie ukierunkować.

W czym mogą pomóc testy talentów i predyspozycji?

– szybciej osiągasz cele, bo wyznaczasz je w ten sposób, by optymalnie wykorzystywać swoje mocne strony i nie ugrzęznąć tam, gdzie Twoje kompetencje są słabsze,

– wiesz, które kompetencje szczególnie warto rozwijać, bo już na starcie jesteś do nich predysponowana,

– łatwiej Ci powstrzymać się przed porównywaniem z innymi, bo masz większa świadomość własnych i cudzych cech indywidualnych,

– dzięki znajomości swoich silnych stron i świadomym rozwijaniu kluczowych umiejętności łatwiej jest Ci znaleźć pracę, która zagwarantuje Ci satysfakcję,

– dzięki poznaniu różnych typów osobowości łatwiej jest Ci zrozumieć zachowania innych ludzi, co pozytywnie wpływa na jakość relacji, radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych, kierowanie zespołem i w zasadzie wszystkie inne aspekty interakcji.

 

Test Gallupa – The CliftonStrengths Assessment (StrengthsFinder) – płatny

Test Gallupa dostępny jest on-line w języku polskim, co istotne, bo pytań jest aż 177, a na odpowiedź mamy 20 sekund i warto robić to intuicyjnie, bez głębokich rozmyślań i prób “sterowania” udzielanymi odpowiedziami (tu znajdziesz instrukcję, jak zrobić test Gallupa po polsku). Możemy poznać 5 dominujących talentów (koszt 98zł), lub odkryć całą uszeregowaną listę 34 talentów (245zł). Na początek polecam tę pierwszą opcję – daje mnóstwo informacji i danych, nad którymi można długo pracować, a w razie potrzeby kiedyś w przyszłości można dopłacić za odkrycie reszty listy.

Talenty w tym teście to nic innego jak dominujące w naszym przypadku cechy, które przejawiają się w działaniu, myśleniu, rozmaitych naturalnych skłonnościach i tendencjach. Te dominujące cechy są o wiele bliższe mocnym stronom i nie mają w zasadzie nic wspólnego z potocznie rozumianymi talentami w znaczeniu zdolności artystycznych. Po wykonaniu testu dostajemy raporty, które zawierają spersonalizowane wskazówki, opisy talentów, a w niektórych przypadkach podpowiedzi co do konkretnych profesji, w których dany miks talentów mógłby się sprawdzić (część materiałów jest w języku angielskim).

Dany talent może być dojrzały, gdy działa na naszą korzyść lub nie – kiedy hamuje, wpędza w kłopoty, nie pozwala działać itd. Wiedza o tym wszystkim jest bezpośrednią podpowiedzią nad czym warto pracować, co mamy dane “z natury”, przezwyciężenie których skłonności pozwoli lepiej wykorzystać nasz potencjał. Wiedza zyskana dzięki testowi i dalszej pracy nad zdobytymi informacjami (polecam blog Dominika Juszczyka, gdy chcesz zgłębiać temat) pomaga nie tylko w kwestiach zawodowych, w rozwoju osobistym, ale też w relacjach z innymi ludźmi.

 

Test High 5 – w podstawowej wersji darmowy

High 5 jest bardzo podobny w formie do testu Gallupa. Również zaznaczamy jak bardzo zgadzamy się z danym stwierdzeniem (jest ich 100) i w efekcie otrzymujemy listę 5 dominujących u nas cech. W wersji darmowej zyskujemy krótkie opisy mocnych stron, za obszerniejsze raporty trzeba zapłacić. Pytania wyświetlane są w języku angielskim, ale są dość proste i w związku z tym, że nie ogranicza nas czas można też w razie potrzeby wkleić sobie tekst do tłumacza.

wyniki testu high 5

 

Test MBTI – Myers-Briggs Type Indicator – darmowy

Darmowy test możesz wykonać na tej stronie: www.16personalities.com. Test polega na zaznaczaniu na kilkupunktowej skali jak mocno zgadzasz się lub nie zgadzasz z danym stwierdzeniem. Odpowiedzi zajmują około 10-15 minut i po ich zaznaczeniu od razu uzyskuje się wynik w postaci wskazania jednego z 16 typów osobowości opracowanych na podstawie koncepcji Carla Gustava Junga. Sporo informacji uzyskasz w polskojęzycznym wprowadzeniu, a pogłębiony opis dotyczący np. relacji, rodzicielstwa, kariery zawodowej dostępny jest na kolejnych zakładkach w języku angielskim.

typy osobowości

 

Według tego ostatniego testu moim typem osobowości okazał się “Pośrednik” i opis wydaje mi się bardzo trafiony. Najwięcej jednak pracuję z wynikami uzyskanymi w teście Gallupa – na ten temat mam po prostu najwięcej materiałów. Punkty zbieżne, analogiczne, podobne pojawiły się jednak we wszystkich powyższych testach. A więc jest w tym coś – a nawet sporo tego czegoś, z czego można zrobić dobry użytek na korzyść rozwoju osobistego i zawodowego. Daj znać, czy też odniesiesz wrażenie takiej zadziwiającej zgodności swojego wyniku w tym lub innych testach.

 

Podobne tematy: