Znajomość swoich mocnych stron, predyspozycji, talentów, zalet, cech charakteru – po prostu znajomość siebie samej jest niesamowicie cennym zasobem. W mojej opinii znacznie cenniejszym od dyplomów czy kursów, bo te ostatnie zawsze można nadrobić w przeciwieństwie do lat błądzenia po omacku lub męczenia się z czymś zupełnie wbrew sobie.

Wiele o sobie dowiadujemy się wraz z wciąż powiększającym się zasobem doświadczeń, konfrontacją z rzeczywistością, obserwacją osiąganych efektów i otrzymywaniem kolejnych informacji zwrotnych. Dla przyspieszenia, zwielokrotnienia i pogłębienia tego procesu budowania samoświadomości można wykorzystać testy i kwestionariusze. Nie są one wyrocznią, ale potrafią dużo podpowiedzieć i trafnie ukierunkować.

 

 W czym mogą pomóc testy talentów i predyspozycji?

– szybciej osiągasz cele, bo wyznaczasz je w ten sposób, by optymalnie wykorzystywać swoje mocne strony i nie ugrzęznąć tam, gdzie Twoje kompetencje są słabsze,

– wiesz, które kompetencje szczególnie warto rozwijać, bo już na starcie jesteś do nich predysponowana,

– łatwiej Ci powstrzymać się przed porównywaniem z innymi, bo masz większa świadomość własnych i cudzych cech indywidualnych,

– dzięki znajomości swoich silnych stron i świadomym rozwijaniu kluczowych umiejętności łatwiej jest Ci znaleźć pracę, która zagwarantuje Ci satysfakcję,

– dzięki poznaniu różnych typów osobowości łatwiej jest Ci zrozumieć zachowania innych ludzi, co pozytywnie wpływa na jakość relacji, radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych, kierowanie zespołem i w zasadzie wszystkie inne aspekty interakcji.

Płatne i bezpłatne testy, które pomogą ci w karierze i rozwoju.

Test Gallupa – The CliftonStrengths Assessment (StrengthsFinder) – płatny

Test Gallupa dostępny jest on-line w języku polskim, co istotne, bo pytań jest aż 177, a na odpowiedź mamy 20 sekund i warto robić to intuicyjnie, bez głębokich rozmyślań i prób “sterowania” udzielanymi odpowiedziami (tu znajdziesz instrukcję, jak zrobić test Gallupa po polsku). Możemy poznać 5 dominujących talentów (koszt 98zł), lub odkryć całą uszeregowaną listę 34 talentów (245zł). Na początek polecam tę pierwszą opcję – daje mnóstwo informacji i danych, nad którymi można długo pracować, a w razie potrzeby kiedyś w przyszłości można dopłacić za odkrycie reszty listy.

Talenty w tym teście to nic innego jak dominujące w naszym przypadku cechy, które przejawiają się w działaniu, myśleniu, rozmaitych naturalnych skłonnościach i tendencjach. Te dominujące cechy są o wiele bliższe mocnym stronom i nie mają w zasadzie nic wspólnego z potocznie rozumianymi talentami w znaczeniu zdolności artystycznych. Po wykonaniu testu dostajemy raporty, które zawierają spersonalizowane wskazówki, opisy talentów, a w niektórych przypadkach podpowiedzi co do konkretnych profesji, w których dany miks talentów mógłby się sprawdzić (część materiałów jest w języku angielskim).

Dany talent może być dojrzały, gdy działa na naszą korzyść lub nie – kiedy hamuje, wpędza w kłopoty, nie pozwala działać itd. Wiedza o tym wszystkim jest bezpośrednią podpowiedzią nad czym warto pracować, co mamy dane “z natury”, przezwyciężenie których skłonności pozwoli lepiej wykorzystać nasz potencjał. Wiedza zyskana dzięki testowi i dalszej pracy nad zdobytymi informacjami (polecam blog Dominika Juszczyka, gdy chcesz zgłębiać temat) pomaga nie tylko w kwestiach zawodowych, w rozwoju osobistym, ale też w relacjach z innymi ludźmi.

Test High 5 – w podstawowej wersji darmowy

High 5 jest bardzo podobny w formie do testu Gallupa. Również zaznaczamy jak bardzo zgadzamy się z danym stwierdzeniem (jest ich 100) i w efekcie otrzymujemy listę 5 dominujących u nas cech. W wersji darmowej zyskujemy krótkie opisy mocnych stron, za obszerniejsze raporty trzeba zapłacić. Pytania wyświetlane są w języku angielskim, ale są dość proste i w związku z tym, że nie ogranicza nas czas można też w razie potrzeby wkleić sobie tekst do tłumacza.

wyniki testu high 5

Test MBTI – Myers-Briggs Type Indicator – darmowy

Darmowy test możesz wykonać na tej stronie: www.16personalities.com. Test polega na zaznaczaniu na kilkupunktowej skali jak mocno zgadzasz się lub nie zgadzasz z danym stwierdzeniem. Odpowiedzi zajmują około 10-15 minut i po ich zaznaczeniu od razu uzyskuje się wynik w postaci wskazania jednego z 16 typów osobowości opracowanych na podstawie koncepcji Carla Gustava Junga. Sporo informacji uzyskasz w polskojęzycznym wprowadzeniu, a pogłębiony opis dotyczący np. relacji, rodzicielstwa, kariery zawodowej dostępny jest na kolejnych zakładkach w języku angielskim.

typy osobowości

Według tego ostatniego testu moim typem osobowości okazał się “Pośrednik” i opis wydaje mi się bardzo trafiony. Najwięcej jednak pracuję z wynikami uzyskanymi w teście Gallupa – na ten temat mam po prostu najwięcej materiałów. Punkty zbieżne, analogiczne, podobne pojawiły się jednak we wszystkich powyższych testach. A więc jest w tym coś – a nawet sporo tego czegoś, z czego można zrobić dobry użytek na korzyść rozwoju osobistego i zawodowego. Daj znać, czy też odniesiesz wrażenie takiej zadziwiającej zgodności swojego wyniku w tym lub innych testach.

Test predyspozycji zawodowych CCQ – płatny

Badanie opiera się na założeniu, że największe efekty każdy z nas jest w stanie osiągnąć, w sytuacjach, w których ma możliwość częstego wykorzystywania swoich naturalnych mocnych stron (czyli tzw. kluczowych kompetencji osobistych). Świadomość mocnych stron daje możliwość lepszego ukierunkowania swojej ścieżki edukacyjnej oraz pozwala na dokonywanie trafnych wyborów związanych z środowiskiem i typem pracy zawodowej.

Charakterystyka testu:

  • profesjonalne narzędzie diagnostyczne oparte na koncepcji typów osobowości C.G. Jungaa oraz jego następców (m.in Briggs Myers)
  • metoda znormalizowana i wystandaryzowana w warunkach polskich, posiada wiarygodne skale trafności i rzetelności
  • test składa się ze 130 par pytaństwierdzeń, spośród których badany wybiera po jednym – bardziej do niego pasującym
  • na wypełnienie testu kariery należy zarezerwować ok. 20 – 30 min czasu
  • otrzymujesz kilkunastostronicowy raport w formacie pdf

Raport będzie zawierał charakterystyczne dla Ciebie:
-kompetencje osobiste w takich obszarach jak
współpraca, asertywność, sytuacje konfliktowe, sposób uczenia się, inicjatywa i dynamizm, organizacja pracy, podejmowanie decyzji, kreatywność

-czynniki motywujące i demotywujące w środowisku pracy
-praktyczne aspekty wykorzystywania kompetencji osobistych w organizacji

-uwagi dotyczące funkcjonowania na stanowiskach managerskich

-preferowane czynności zawodowe

-przykłady polecanych funkcji i zawodów

-wskazówki rozwojowe

-podsumowanie możliwych mocnych oraz słabszych stron

Ten test można wykonać u przeszkolonych doradców – u mnie tutaj: TEST PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH  w dwóch wariantach do wyboru – wraz z testem możesz od razu zarezerwować sobie konsultacje wspierającą we wdrożeniu wyników badania.

O tym teście wspierającym w w rozwoju kariery dowiedziałam się na studiach podczas szkolenia z jego wykorzystania. Wcześniej o nim nie słyszałam – nie jest tak popularny jak np. test Gallupa. W ramach poznawania narzędzia miałam okazję sprawdzić to badanie również na sobie. Raport, który otrzymałam totalnie mnie zaskoczył na plus. Jest bardzo obszerny i jest świetną bazą do zwiększania samoświadomości i kopalnią informacji do wykorzystania przy planowaniu swojej kariery i podejmowaniu decyzji dotyczących życia zawodowego i nie tylko.

Poniżej przykładowe strony z raportu – możesz zobaczyć w jaki sposób ten raport test kariery

test jaki wybrać zawód
test jaki zawód

Podobne tematy: