Znajomość swoich mocnych stron, predyspozycji, talentów, zalet, cech charakteru – po prostu znajomość siebie samej jest niesamowicie cennym zasobem. Wiele o sobie dowiadujemy się wraz z wciąż powiększającym się zasobem doświadczeń, konfrontacją z rzeczywistością, obserwacją osiąganych efektów i otrzymywaniem kolejnych informacji zwrotnych. Dla przyspieszenia, zwielokrotnienia i pogłębienia tego procesu budowania samoświadomości można wykorzystać testy i kwestionariusze. Poniżej znajdziesz kilka testów, które pomogą ci w karierze i rozwoju. Pamiętaj, że wyniki i raporty nie są wyrocznią, potrafią jednak sporo podpowiedzieć, dostarczyć materiałów do dalszej analizy, pomóc zacząć proces świadomego zarządzania kompetencjami i w rezultacie trafnie ukierunkować w obszarze pracy.

 

Test kariery – badanie predyspozycji zawodowych

W czym mogą pomóc testy talentów i predyspozycji?

– szybciej osiągasz cele, bo wyznaczasz je w ten sposób, by optymalnie wykorzystywać swoje mocne strony i nie ugrzęznąć tam, gdzie Twoje kompetencje są słabsze,

– wiesz, które kompetencje szczególnie warto rozwijać, bo już na starcie jesteś do nich predysponowana,

– łatwiej Ci powstrzymać się przed hamującym rozwój porównywaniem się z innymi, bo masz większa świadomość własnych, indywidualnych cech,

– dzięki znajomości swoich silnych stron i świadomym rozwijaniu kluczowych umiejętności łatwiej jest Ci znaleźć pracę, która zagwarantuje Ci satysfakcję (zaznaczając, że mocne strony, to nie wszystko, co potrzebujesz odkryć),

– dzięki poznaniu różnych typów osobowości łatwiej jest Ci zrozumieć zachowania innych ludzi, co pozytywnie wpływa na jakość relacji, radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych, kierowanie zespołem i w zasadzie wszystkie inne aspekty interakcji.

Płatne i bezpłatne testy, które pomogą ci w karierze i rozwoju

Test Gallupa – The CliftonStrengths Assessment (StrengthsFinder) – płatny

Test Gallupa dostępny jest on-line w języku polskim, co istotne, bo pytań jest aż 177, a na odpowiedź mamy 20 sekund i warto robić to intuicyjnie, bez głębokich rozmyślań i prób “sterowania” udzielanymi odpowiedziami (tu znajdziesz instrukcję, jak zrobić test Gallupa po polsku). Możemy poznać 5 dominujących talentów (koszt 130 zł), lub odkryć całą uszeregowaną listę 34 talentów (315 zł). Na początek możesz rozważyć tę pierwszą opcję. Wyniki, które otrzymasz dla skutecznego skorzystania ze swojego potencjału będą raczej wymagały dalszej analizy i pracy nad wdrażaniem wniosków. Możesz dać sobie trochę czasu na te działania i dopiero gdy poczujesz, że to podejście Ci się sprawdza, chcesz działać szerzej i wiesz, jak pracować z raportami – dopłacić za odkrycie całej listy talentów (265 zł).

Talenty w tym teście to nic innego jak dominujące w naszym przypadku cechy, które przejawiają się w działaniu, myśleniu, rozmaitych naturalnych skłonnościach i tendencjach. Te dominujące cechy są o wiele bliższe mocnym stronom i nie mają w zasadzie nic wspólnego z potocznie rozumianymi talentami w znaczeniu zdolności artystycznych. Po wykonaniu testu dostajemy raporty, które zawierają spersonalizowane wskazówki, opisy talentów, a w niektórych przypadkach podpowiedzi co do konkretnych profesji, w których dany miks talentów mógłby się sprawdzić (część materiałów jest w języku angielskim).

Dany talent może być dojrzały, gdy działa na naszą korzyść lub nie – kiedy hamuje, wpędza w kłopoty, nie pozwala działać. Wiedza o tym wszystkim jest bezpośrednią podpowiedzią nad czym warto pracować, co mamy dane “z natury”, przezwyciężenie których skłonności pozwoli lepiej wykorzystać nasz potencjał. Wiedza zyskana dzięki samemu raportowi zwykle jednak nie będzie wystarczająca, by dokonać przełomowych odkryć zawodowych. Do tego potrzeba dalszej pracy nad zdobytymi informacjami (polecam blog Dominika Juszczyka, gdy chcesz zgłębiać temat), chęci do takiej pogłębionej analizy i niestrudzonego wdrażania wniosków w życie.

Test High 5 – w podstawowej wersji darmowy

High 5 jest bardzo podobny w formie do testu Gallupa. Podczas wykonywania badania również zaznaczamy w jakim stopniu zgadzamy się z danym stwierdzeniem (jest ich 100) i w efekcie otrzymujemy listę 5 dominujących cech. W wersji darmowej zyskujemy krótkie opisy mocnych stron, a za obszerniejsze raporty trzeba zapłacić. Pytania wyświetlane są w języku angielskim, ale są dość proste i w związku z tym, że nie ogranicza nas czas, można też w razie potrzeby wkleić sobie tekst do tłumacza.

wyniki testu high 5

16 Personalities – NERIS Type Explorer – darmowy

Darmowy test inspirowany podobnymi do MBTI założeniami możesz wykonać na tej stronie: www.16personalities.com. Test polega na zaznaczaniu na kilkupunktowej skali jak mocno zgadzasz się lub nie zgadzasz z danym stwierdzeniem. Odpowiedzi zajmują około 10-15 minut i po ich zaznaczeniu od razu uzyskuje się wynik w postaci wskazania jednego z 16 typów osobowości inspirowanych koncepcją Carla Gustava Junga. Sporo informacji uzyskasz w polskojęzycznym wprowadzeniu, a pogłębiony opis dotyczący np. relacji, rodzicielstwa, kariery zawodowej dostępny jest na kolejnych zakładkach w języku angielskim.

typy osobowości

Test predyspozycji zawodowych CCQ – płatny

Badanie opiera się na założeniu, że największe efekty każdy z nas jest w stanie osiągnąć, w sytuacjach, w których ma możliwość częstego wykorzystywania swoich naturalnych mocnych stron (czyli tzw. kluczowych kompetencji osobistych). Świadomość mocnych stron daje możliwość lepszego ukierunkowania swojej ścieżki edukacyjnej oraz pozwala na dokonywanie trafnych wyborów związanych z środowiskiem i typem pracy zawodowej.

Charakterystyka testu:

  • profesjonalne narzędzie diagnostyczne oparte na koncepcji typów osobowości C.G. Jungaa oraz jego następców (m.in Briggs Myers)
  • metoda znormalizowana i standaryzowana w warunkach polskich, posiada wiarygodne skale trafności i rzetelności
  • test składa się ze 130 par pytaństwierdzeń, spośród których badany wybiera po jednym – bardziej do niego pasującym
  • na wypełnienie testu kariery należy zarezerwować ok. 20 – 30 min czasu
  • otrzymujesz kilkunastostronicowy raport w formacie pdf

Ten obszerny raport będzie zawierał charakterystyczne dla Ciebie:
-kompetencje osobiste w takich obszarach jak
współpraca, asertywność, sytuacje konfliktowe, sposób uczenia się, inicjatywa i dynamizm, organizacja pracy, podejmowanie decyzji, kreatywność

-czynniki motywujące i demotywujące w środowisku pracy
-praktyczne aspekty wykorzystywania kompetencji osobistych w organizacji
-uwagi dotyczące funkcjonowania na stanowiskach managerskich
-preferowane czynności zawodowe
przykłady polecanych zawodów
-wskazówki rozwojowe
podsumowanie możliwych mocnych oraz słabszych stron

Ten test można wykonać u przeszkolonych doradców – u mnie tutaj: TEST PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH  w dwóch wariantach do wyboru – wraz z testem możesz od razu zarezerwować sobie konsultacje wspierającą we wdrożeniu wyników badania.

Poniżej przykładowe strony z raportów:

test jaki wybrać zawód
test jaki zawód
jak sprawdzić swoje mocne strony

Decydując się na wykonanie testu predyspozycji zawodowych, pamiętaj że wszelkie otrzymane informacje, interpretacje, rady i rozstrzygnięcia należy traktować jedynie jako wskazówki lub podpowiedzi obszarów, które należy poddać dalszej analizie i rozważyć, przefiltrować przez swoją wiedzę o sobie i wnioski z doświadczeń.

Inne narzędzia mogące być źródłem okołokarierowych podpowiedzi do dalszej analizy:

https://twojepredyspozycje.pl (symboliczna płatność sms / nie korzystałam)

https://yep.academy/test-predyspozycji/

https://zawodowe.info/test/

https://bigfive-test.com/pl

https://mapakarier.org/filtr-preferencji/

http://traugutt.net/lo/temperament/kwestionariusz.php

https://app.myinnergenius.com/ibm/career-insights/open/en/

Podobne tematy: