Błędy w CV to szeroki temat i nie chodzi w nim o literówki. Warto spojrzeć krytycznym okiem na swój dokument, gdyż wszelkie niedociągnięcia i brak strategicznego podejścia przy redagowaniu CV znacząco wydłużają czas poszukiwania pracy, często mogą działać dyskwalifikująco i w efekcie znacząco zaniżać nasze możliwości na rynku pracy. Częstą praktyką wśród osób poszukujących pracy jest w pierwszej kolejności przygotowanie CV, a w drugiej masowe rozsyłanie gotowego dokumentu wszędzie, gdzie się da. Rekruterzy twierdzą, że takie podejście jest łatwe do zauważenia przy czytaniu dokumentu i zdecydowanie nie działa na naszą korzyść. Sprawdź jakich innych błędów należy unikać przy pisaniu CV.

Najczęstsze i najpoważniejsze błędy w CV

1. Stworzenie jednego uniwersalnego CV.

Jeśli Twoje CV nadaje się do wysłania w odpowiedzi na każdą ofertę pracy to znaczy, że nie nadaje się do niczego. Nawet rzetelne i przemyślane przedstawienie wszystkich osiągnięć i kompetencji nie zagwarantuje takiemu dokumentowi skuteczności. CV powinno odpowiadać na potrzeby konkretnego pracodawcy oraz konkretnego ogłoszenia o pracę, jeśli na takie właśnie odpowiadasz. Czasami potrzebne będą drobne modyfikacje, czasem gruntowne przeformułowanie, przefiltrowanie i przegrupowanie informacji. Zawsze warto postarać się o nową, zindywidualizowaną względem danej rekrutacji wersję CV lub co najmniej wprowadzenie zmian, które pozwolą Twojemu dokumentowi jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby konkretnego pracodawcy. Rekruter wyczyta z Twojego dokumentu czy przygotowałaś go na potrzebę tej konkretnej rekrutacji i tego konkretnego pracodawcy, czy raczej dość uniwersalnie na potrzebę wymagań całej branży.

2. Korzystanie z dostępnych w sieci gotowców i kreatorów CV.

To co jest dostępne powszechnie, jest też powszechnie wykorzystywane. Rekruter, który dostanie kilka, kilkanaście czy nawet więcej znanych mu już na pierwszy rzut oka schematów kolorystycznych i sztamowych układów może nie widzieć powodu, by wczytywać się w te schematy i tropić tam z zapałem przejawów Twojej wyjątkowości. Wzory CV mogą służyć Ci za inspirację, którą przekujesz na swoją korzyść i zastosujesz do jak najlepszego ujęcia swoich unikalnych kompetencji. Z kreatorów można korzystać, gdy umożliwiają duży zakres edycji i poprzestawianie wszystkich elementów według potrzeb związanych z Twoją kandydaturą i stanowiskiem na jakie chcesz aplikować. Potrzebujesz pełnego zakresu możliwości edycyjnych, by każdy element dokumentu przemawiał na Twoją korzyść. Zdecydowanie daruj sobie jednak wykorzystywanie kreatorów, które polegają na wypełnieniu sztywnie rozmieszczonych rubryczek oraz takich, których zastosowanie polega na wpisywaniu danych według schematu i nie ma możliwości edytowania „wyplutego” przed system układu.

3. Pisanie o sobie wszystkiego bez analizy wymagań pracodawcy.

Mogłoby się wydawać, że im bogatsze doświadczenie i szersze kompetencje tym lepiej. Rekruterzy opisując błędy w CV, które do nich wpływają bardzo często wskazują, że dokumenty kandydatów są przeładowane niepotrzebnymi informacjami, co powoduję, że czasochłonnym staje się odnalezienie informacji wymaganych w ogłoszeniu. Kluczowe jest odpowiedzenie na potrzeby pracodawcy, a nie olśnienie go całokształtem swoich dokonań, które nie są mu do niczego potrzebne. Jeśli rekruter nie znajdzie gdzieś w początkowych wierszach Twojego CV odpowiedzi na pytanie dlaczego możesz pasować do wymagań ogłoszenia może nie zechcieć analizować wszelkich niuansów Twojej dotychczasowej kariery. CV “sprzedaje” Twoje kompetencje – a pracodawca chce “kupić” te, których aktualnie potrzebuje – nie mniej i raczej nie przesadnie więcej.

4. Brak dbałości o detale.

Są niuanse, którymi można od razu zrobić złe wrażenie. Możliwe, że niektórym kandydatom posługującym się takim niedopracowanym CV wydaje się, że najważniejsza jest treść dokumentu i detale redakcyjne czy estetyczne nie powinny wpływać na ocenę potencjalnego pracownika. Jednak tego rodzaju pozornie błahe błędy w CV, które dostarczamy przecież jako naszą wizytówkę mogą zostać zinterpretowane chociażby jako lekceważący stosunek do pracodawcy, brak zaangażowania, dokładności, skrupulatności, brak determinacji i odpowiedzialności za efekt pracy. Brzmi już poważnie, prawda? Mówimy tu o błędach, literówkach, pliku zapisanym w edytowalnym formacie (np. Wordzie) zamiast w PDFie, który rozjedzie się na ekranie odbiorcy, powtórzeniach lub nieścisłościach, nieprofesjonalnym, niepasującym do charakteru pracy zdjęciu, nieprofesjonalnie brzmiącym adresie email, braku przejrzystości i estetyki dokumentu (np. zbyt małej lub wymyślnej czcionce, braku interlinii i wyodrębnienia poszczególnych części). Spójrz na swój dokument bardzo krytycznie i postaraj się wyeliminować wszystkie nawet najdrobniejsze niedociągnięcia. Wyłapaniu błędów i estetycznych niedociągnięć pomaga wydrukowanie gotowego CV zarówno w kolorze i w wersji monochromatycznej oraz poproszenie osoby trzeciej o przeczytanie dokumentu.

5. Sztywne trzymanie się odwróconej chronologii.

Kiedyś nalegano, by CV pisać zawsze w klasycznym układzie odwróconej chronologii. Najpierw wykształcenie – czyli zaczynamy od ostatniej szkoły i wypisujemy wszystkie placówki, które nas gościły aż po liceum czy podstawówkę. Później praca – startujemy od ostatniej (tudzież aktualnej) i wymieniamy wszystko aż po pierwsze praktyki czy wolontariat. Taka strategia ma dwa plusy – nie tworzą się przypadkowe luki w karierze, bowiem wypisano wszystko w kolejności oraz zaczęto od ostatnich elementów, czyli aktualnych i potencjalnie najważniejszych dla pracodawcy. Jednak decydować się na taki schemat warto tylko, gdy wszystko, co piszemy ma jakieś znaczenie dla pracy, o którą się staramy. Nadrzędnym celem nie jest opowiedzenie o sobie wszystkiego, a opowiedzenie w pierwszej kolejności tego, co ma znaczenie w danym kontekście. Sama rozumiesz, że jeśli masz wyższe wykształcenie poszerzone o np. studia podyplomowe, to liceum raczej nie będzie istotne (chyba, że zdobyłaś w nim jakieś wyjątkowe z punktu widzenia rekrutacji kompetencje). Ostatnia praca może być najistotniejsza, bo umiejętności, które w niej zdobyłaś są najaktualniejsze. Jednak jeśli to poprzednie doświadczenia dowodzą Twojego dopasowania do wymagań ogłoszenia o pracę, zaczniesz od nich. Podsumowując – musisz przeanalizować cel każdej zamieszczanej informacji i rozważyć czy chronologia najlepiej odda Twoje najważniejsze w tej rekrutacji kompetencje. Czasami złamanie zasady odwróconej chronologii będzie przemawiało na Twoją korzyść i w takiej sytuacji warto się na to zdecydować.

6. Pisanie, co dotychczas należało do Twoich obowiązków bez informowania o kompetencjach.

Przyszłemu pracodawcy zależy na poznaniu Twoich kompetencji i wartości jaką wniesiesz do jego firmy. Suche referowanie nazw ukończonych kierunków, szkół i kursów oraz obowiązków przypisanych do zajmowanego przez Ciebie stanowiska niewiele zdradza i jest jednym z najczęstszych błędów w CV. Tymi informacjami mówisz jedynie, co miałaś robić, ale nie wskazujesz co faktycznie przyniosło efekty, jakie kompetencje nabyłaś, jaką wiedzą i umiejętnościami dysponujesz i jak może się to przełożyć na zysk z zatrudnienia Ciebie. Zakres obowiązków na poprzednio zajmowanych stanowiskach warto ograniczyć do kliku najważniejszych elementów, które są najbardziej spójne z ogłoszeniem o pracę i zawartymi w niej wymaganiami wobec kandydata oraz zadaniami do wykonania. Jeśli tylko to możliwe, należy podkreślać osiągnięcia w tym zakresie, używać danych i dowodów – tak by zamiast przedstawienia podziału zadań u poprzedniego pracodawcy udowodnić swoje sukcesy i zdobyte kompetencje.

7. Traktowanie CV jedynie jako przepustki na rozmowę kwalifikacyjną.

Skuteczność CV przejawia się przede wszystkim w tym, czy za jego sprawą dostaniesz zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Jednak to dopiero etap i dla ostatecznego sukcesu, jakim jest otrzymanie pracy w firmie, do której aplikujesz potrzebny jest szerszy kontekst i spojrzenie na cały proces aplikowania. Już na etapie redagowania zapisów w CV zastanawiaj się w jakim świetle ten dokument będzie stawiał Cię podczas rozmowy kwalifikacyjnej i później, gdy sprawdzane będą referencje lub zbierane dokumenty potwierdzające np. Twoje wykształcenie. W CV uprawdopodobnij wszystkie kompetencje, które się da, a pozostałe wymieniaj wtedy, gdy będziesz potrafiła je uzasadnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Bądź pewna, że jeśli w wymaganiach pojawia się znajomość języka obcego i zadeklarujesz ją w CV na określonym poziomie, to raczej będzie to weryfikowane. Pytania “sprawdzające” padają także w odniesieniu do zainteresowań czy kompetencji miękkich. Przygotuj się na uzasadnienie każdego słowa jakie zamieszczasz w CV. O ile kreatywne przedstawienie doświadczeń jest dozwolone, to już mijanie się z prawdą i naciąganie rzeczywistości na pewno ostatecznie Ci zaszkodzi, nawet gdy w pierwszym etapie da szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

8. Traktowanie pracodawcy jako wróżki spełniającej życzenia i/lub pracy jako dalszego etapu kształcenia.

Praca powinna dawać satysfakcję pracownikowi – to pewne. Jednak nie należy szali przechylać zbytnio na swoją stronę. CV to swoista ulotka reklamowa mająca przekonać pracodawcę, że zatrudnienie nowej osoby wzmocni firmę (zagwarantuje oszczędności, zwiększy zarobki lub wzmocni przewagę na rynku). To jest główny cel pracodawcy szukającego pracownika i na tym powinnaś się koncentrować w dokumentach aplikacyjnych. Faktem jest, że przy okazji wiele się nauczysz, zdobędziesz cenne doświadczenia, ugruntujesz swoją pozycję na rynku, ale pozostawmy to w sferze cennych skutków ubocznych. Zapisy w CV redaguj w odpowiedzi na potrzeby i wymagania pracodawcy, które wyczytasz z ogłoszenia i wszelkich innych materiałów (np. zakresu oferowanych usług, realizowanych projektów, misji firmy). Do błędów w CV należy rozpisywanie się na temat swoich oczekiwań oraz przedstawianie się z perspektywy osoby gotowej do nauki i rozwoju, a nie wnoszącej już teraz konkretne wartości i umiejętności do firmy.

Szczególnie podatnym na błędy z opisywanego tu gatunku jest sekcja CV „cel zawodowy”. Nazwa sugeruje, że możemy tam napisać jakie mamy aspiracje, czego potrzebujemy, co powinien nam zagwarantować przyszły pracodawca. Jest zgoła inaczej – w tym miejscu streszczamy korzyści jakie pracodawca odniesie z tytułu zatrudnienia osoby przedstawiającej swoją kandydaturę.

Możliwe, że przy lekturze powyższego teksu spojrzałaś krytycznie na swoje CV i stwierdziłaś, że jest w nim sporo do poprawy. Wkrótce zakończę prace nad ebookiem przedstawiającym wszystkie niezbędne informacje potrzebne do stworzenia skutecznego CV. Jeśli jesteś zainteresowana taką pigułką wiedzy i chcesz raz na zawsze nauczyć się skutecznie aplikować o pracę, przestać popełniać błędy w CV, wykorzystać wszystkie swoje atuty i podać je jak na tacy pracodawcy, którego sobie wybrałaś, zapisz się do poniższego newslettera – na pewno nie przegapisz informacji o ebooku.

A może masz coś do dodania do powyższej listy?

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeśli jesteś na etapie pracy nad swoją sferą zawodową (szczerze mówiąc prawie wszyscy powinniśmy być na tym etapie permanentnie) i chętnie przyjmiesz ciekawe treści, materiały i informacje z obszaru rozwoju zawodowego – zapraszam Cie do zapisu do newslettera dedykowanego tej tematyce.

Podobne tematy: