Prezent w swym zacnym założeniu ma sprawiać radość, przydać się do czegoś, wywołać pozytywne emocje i błysk w oku. Chcemy, żeby był przydatny (ale nie przyziemny jak fartuch kuchenny), trafiony (ale najlepiej niespodziewany), wartościowy (ale niekoniecznie miarą ilości wydanych pieniędzy). Możemy myśleć kategoriami w rodzaju prezent dla podróżnika, bibliofila, przedszkolaka, babci. A ja tym razem proponuję zorientowanie na prezenty sprzyjające rozwojowi. Do worka prezentów rozwojowych możemy wrzucić tak wiele aspektów, że znajdziemy rzecz z tym dodatkowym potencjałem dla każdego. Niech wspólnym mianownikiem tych prezentów będzie chęć dorzucenia do paczki życzenia o tym, że wręczana rzecz rozwinie czyjś potencjał, poprawi zdrowie, doda energii, odwagi, kreatywności, ułatwi zmianę, zwiększy samoświadomość…

GRY, w których wszyscy wygrywają

Gry są kategorią rzeczy z natury rozwojową. Dobrze dobrane do gracza potrafią rozwijać intelekt, szybkość myślenia, relaksować, zacieśniać więzi. Ja polecę dwie, ale nie ograniczaj się we własnych poszukiwaniach, a jeśli znasz dobrą grę – śmiało polecaj w komentarzach.

Pytaki – rodzinna gra nie osadza się na rywalizowaniu, wykazywaniu się i wygrywaniu. Tutaj zadaje się pytania i udziela odpowiedzi, jest spokojnie, czasem śmiesznie, a często odkrywczo. Dzięki każdej partyjce zacieśnia się więzi, szczerze rozmawia, poznaje uczucia i potrzeby bliskich lub wyraża własne, o których może wcześniej nie było okazji mówić. Świetne narzędzie do budowania wartościowych relacji. Ogarną nawet maluchy. Tutaj znajdziesz Pytaki.

Druga gra, która idealnie pasuje mi do kategorii to Dixit. Może grać w nią jednocześnie aż 12 osób. Tutaj co prawda ‘walczymy’ o wygraną, ale przy okazji poznajemy siebie nawzajem, trenujemy wyobraźnię i wyrażamy gdzieś między wierszami to, co nam w duszy gra. Gra zawiera bardzo wymowne, bogate w znaczenia karty z ilustracjami. Już one same często potrafią uruchomić w nas nieuświadamiane obszary, więc bywają wykorzystywane w procesach rozwojowych – np. w coachingu.

Worek pełen samoświadomości – TEST GALLUPA

Nie jest to standardowy prezent gotowy do przewiązania wstążką. Natomiast w pewnych okolicznościach obdarowanie nim siebie lub kogoś innego może przynieść wartość o rozmiarach nie dających się upchnąć w żadne pudło prezentowe. To narzędzie rozwojowe przyda się komuś, kto poszukuje informacji na swój temat, chciałby poznać swoje mocne strony i skuteczniej pracować nad swoimi kompetencjami. Samo wykonanie testu i zapoznanie się z wynikami to pierwszy krok, więc to narzędzie będzie trafionym pomysłem w przypadku kogoś, kto ma motywację, by drążyć temat i pracować nad sobą. Więcej o teście CliftonStrengths (klik).

NOTESY plus kalendarze i pisadła

Jestem wiernym wyznawcą teorii, że pisanie, notowanie i planowanie są jednymi z najbardziej rozwojowych czynności. Wszystkie przedmioty, które do pisania mobilizują i zachęcają są więc w moich oczach zacnym, miłym i praktycznym upominkiem. Mamy w tej kategorii także pełen zakres możliwości cenowych – od tanich, a uroczych zwyklaków po ekskluzywne i wyjątkowe specjalności.

Co mi wpadło w oko? Dziewczyński kalendarz mocy – z pięknymi ilustracjami i wzmacniającym przesłaniem, Happy Planner lub Business Planner, które miłą dla oka przestrzeń na notatki uzupełniają sprzyjającymi realizacji wskazówkami oraz przesłodkie i wymazywalne długopisy, które likwidują przekonania, że błędów trzeba się bać. Wstrzymam entuzjazm, bo w tej kategorii mogłabym tak w nieskończoność, jednak wiem, że w razie papierniczych potrzeb same znajdziecie cuda.

Kreatywność przewiązana wstążeczką – KURS

W sieci znajdziesz sporo miejsc oferujących kursy online, dzięki którym można rozwijać pasje, znaleźć nowe zainteresowania albo nauczyć się czegoś przydatnego. Mi w oko wpadły kursy Domestika. Aktualnie bez problemu znajdziesz tam mnóstwo kursów, których ceny zaczynają się już od 33 złotych – fajna okazja na sprawdzenie czy może to być coś dla nas lub kogoś bliskiego. Można tu na przykład nauczyć się obsługi programów graficznych, dowiedzieć, jak zrobić donice z betonu, poćwiczyć ze specjalistą szkicowanie, rozpracować techniki makijażu, tworzenia logo, wykonywania kwiatów z cukru czy sprzedaży online… Wachlarz możliwości jest szeroki, ceny całkiem przystępne. Są też karty podarunkowe – dobry pomysł, gdy chcemy podarować komuś kurs, ale zostawić swobodę wyboru co do tematyki (w trakcie Black Friday zniżki na karty podarunkowe wynoszą 80%).

Dla osób lubiących poznawać nowe rzeczy i uczyć się bez pośrednictwa monitora można poszukać kursów, które odbywają się stacjonarnie. Można wybrać na przykład warsztaty ceramiczne, kurs fotografii, naukę jazdy konnej, gry na jakimś instrumencie. Najpraktyczniej będzie szukać w miejscu zamieszkania (oferty dla większych miast znajdziesz np. na stronie katalogmarzen.pl).

Ta kategorii prezentów jest też oczywiście świetnym pomysłem na podarowanie czegoś wartościowego dziecku. W przypadku maluchów rozwojowe jest w zasadzie każde zajęcie i przy każdej aktywności czegoś się uczą, coś ćwiczą, przezwyciężają obawy, zdobywają przyjaciół i pielęgnują ciekawość. Kurs rysunku, pływania, języka obcego online? Pomysłów jest mnóstwo i sądzę, że da się wybrać coś spójnego z zainteresowaniami każdego dziecka.

ZMIANA – prezent najcenniejszy, choć bez brokatu

Teraz kategoria prezentów najcenniejszych. Zmiana to dar o wartości nie do przecenienia. By zmiana miała sens trzeba być na nią gotowym, trzeba jej chcieć i trzeba godzić się na wykonanie jakiejś pracy. Z tego powodu rekomenduję tym prezentem obdarowywać raczej tylko siebie. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy ktoś wyraźnie na przyjęcie tego rodzaju daru się godzi i bez nacisków po prostu go oczekuje. A co mamy w tej kategorii? W zasadzie wszystko, czego do przeprowadzenia oczekiwanej zmiany potrzeba. Może to być na przykład psychoterapia, wsparcie dietetyka, kurs lub studia otwierające drzwi do przebranżowienia, mediacja, mentoring. Mam na myśli wsparcie lub interwencję każdego rodzaju, która rozwiąże konkretny problem lub wesprze w trudności. Z zakresu moich usług polecam konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego i job-coachingu, które wspierają w realizacji celów z obszaru pracy.

Psst – mam dla Ciebie turbo zniżkę na program BILANS ZAWODOWY. Do końca roku hasło “prezent” obniża cenę programu o 100 zł.

ABONAMENT na mądrość

Uhu, zabrzmiało górnolotnie, ale czytanie i czytania słuchanie to najbardziej dostępne, skutecznie relaksujące i chyba najtańsze sposoby na rozwój. Dla fana czytania trafionym prezentem może być podarowanie abonamentu na dostęp do książek i audiobooków. Ja korzystałam tylko z Legimi, więc to źródło polecam. Ale równie dobrze możesz sprawdzić np. Empik Go, BookBeat, Storytel czy Ibuk. Równie dobrze podarować można prenumeratę ulubionego magazynu. Taki prezent miło rozkłada się w czasie i obdarza wartościową lekturą regularnie przez najbliższy rok.

Pod tę kategorię podczepię od razu książki. Po prostu książki. Pewnie osoby, które czytają i czytających obdarowują nie zapomną o tym pomyśle na prezent i nie zabraknie im też pewnie inspiracji. Powstrzymam się więc przed tworzeniem długich list i ewentualnie odeślę na instagram, gdzie pokazałam moje książki, do których wracam najczęściej.

KARTY pełne zadań i narzędzi rozwojowych

Mała rzecz, ale nie do skonsumowania na raz. Takie karty mogą służyć długo i uruchamiać w nas różne korzystne zmiany. Przykładem takiego prezentu mogą być karty #JaDlaSiebie, które zawierają 50 technik i zadań rozwojowych. Karty sprzyjają budowaniu poczucia własnej wartości, zwiększaniu samoakceptacji, budowaniu relacji z sobą i innymi, wyrabianiu nawyku uważności na siebie i swoje potrzeby i po prostu mobilizują do działania. Wydaje mi się, że wręczenie komuś takich kart to powiedzenie „jesteś ważny”. W tym samym sklepie znajdziesz też workbook – notes z wskazówkami, który może uzupełnić karty i dać jeszcze więcej przestrzeni dla budowania siebie.

Kategoria WSZYSTKO – a nadal to po prostu rozwojowe prezenty 2021

Zostawiam tu też ostatnią, ale najobszerniejszą kategorię na dobra wszelakie. Bo z prezentami jest tak, że gdy staramy się myśleć o czyichś prawdziwych potrzebach, odkryć marzenia, wnikliwie wysłuchać, gdzieś między wierszami i niestrudzenie szukać sposobu na wsparcie – to wtedy każda rzecz i każdy sposób wzmacnia relacje, buduje i w efekcie rozwija. Wrzuciłabym tu na przykład sojową świecę, która jest zdrowsza od zwykłych zapachowych kopciuchów, by dać fance nastrojowych płomyczków zdrowszy oddech, dodałabym tu koc obciążeniowy dla kogoś zestresowanego lub samotnego, by okrycie się czymś przytulało bardziej niż polarowy elektryzujący się wyrób z sieciówki. Zestaw zdrowych, poprawiających stan zdrowia olejów dla kogoś, kto nie ma idealnej diety, albo matę do akupresury dla kogoś, komu kręgosłup lub migreny odbierają radość. Co byś tu jeszcze dorzuciła?

rozwojowe prezenty

Mam nadzieję, że przyjmując i dając coś innym odnajdziesz między wierszami sporo wartości, które wzmocnią, wesprą, rozwiną. Życzę Ci dobrych wyborów, dobrych rzeczy, dobrych myśli i przede wszystkim dobrych ludzi wokół.