Jak realizować plany? Jak skutecznie wdrażać w życie zmiany na lepsze? Znasz to obrazowe powiedzonko “nic się nie zmienia od na tyłku siedzenia”? Dobrze wiemy, że zmiany, których oczekujemy zwykle nie generują się samoistnie. To my mamy najlepszą wiedzę na temat własnych potrzeb, to my mamy możliwość adekwatnego zadbania o realizację naszych celów, to nasza samoświadomość i sprawczość są głównymi czynnikami warunkującymi poczucie spełnienia w działaniu. Zmiany generowane przez marazm, brak decyzyjności, energii i wyznaczonego kierunku mogą okazać się albo żadne, albo niekorzystne, bo przypadkowe lub na przykład sterowane cudzą wizją.

Jak realizować plany?

Dziś ćwiczymy wdrażanie planów w życie. I od razu w ramach tego treningu włączamy do realizacji jedno wyselekcjonowanie doświadczenie. Po wszystkim zyskujesz dwie rzeczy – wiesz, jak działać, by działanie miało sens oraz wiedziesz życie bogatsze o jedno potrzebne Ci do satysfakcji doświadczenie. Ta jedna fajna rzecz, którą sobie zaplanujesz i wdrożysz będzie idealną, bo szytą na miarę nagrodą za przejście tego treningu. Wchodzisz w to?

  1. Pobierz i wydrukuj karty pracy z ćwiczeniem “dziesięć doświadczeń”. Jeśli nie chcesz drukować – równie dobrze możesz stworzyć analogiczne notatki w dowolny sposób. Zalecam jednak pisanie ręczne.
  2. Zapisz 10 doświadczeń życiowych, których jeszcze nie miałaś okazji, ale które pewnego dnia chciałabyś przeżyć. Pomyśl o różnych obszarach Twojego życia, poszukaj sposobów na urzeczywistnienie Twoich kluczowych wartości, zastanów się jakiego rodzaju aktywność mogłaby pozytywnie wpłynąć na Twój poziom satysfakcji.
  3. Wygenerowane pomysły poddaj analizie według wskazówek na 1 stronie karty. Twoim celem na tym etapie jest wybranie jednej rzeczy do wdrożenia. Lista pełna dużych zadań i różnorodnych pomysłów działa tylko na etapie zapisywania (i przy upojeniu kofeiną;), czyli na krótką metę. Przy realnym działaniu potrzebujemy koncentracji i priorytetu. Wybierz jedno doświadczenie.
  4. Wybrałaś? Przyszedł czas na zaplanowanie Twojego projektu. Przejdź przez wszystkie kroki na kolejnych stronach. Pozwolą Ci one zebrać w jednym miejscu notatki wspierające na każdym etapie realizacji. Przyda Ci się spisane uzasadnienie, dostrzeżesz i wykorzystasz wszystkie dostępne zasoby, zaplanujesz środki zaradcze na ewentualne trudności i zadbasz o terminy. Śmiało uzupełniaj notatki o inne specyficzne dla siebie elementy.
  5. Działaj. Działaj i wracaj często do notatek. Koryguj i dodawaj sobie sił do działania notatkami z etapu przygotowania. Wiem, że gdy Ci się powiedzie – to poczucie sukcesu i sprawczości uruchomi energię do wdrażania kolejnych pomysłów. Daj znać, jak Ci idzie praca nad nowym doświadczeniem tu w komentarzu lub pisz do mnie na instagramie. Chętnie pokibicuję!

Pobierz komplet materiałów do druku