Tkwienie w sytuacji, z której nie jest się zadowolonym i poczucie, że nic już nie da się zmienić to zjawiska sprzyjające długotrwałemu, wyniszczającemu stresowi. Wierzę, że jeśli tylko się chce, znajdzie się sposób na stopniowe i rozsądne zmiany mające doprowadzić do celu. Poszukajmy inspiracji na to, by właśnie CHCIEĆ, wierzyć i nie dać się myślom, że już za późno, że kredyt, że jakieś zobowiązanie, że błąd, ryzyko, przyznanie się do porażki, że słomiany zapał i wstyd, i że inni na moim miejscu to coś tam… Na szukanie swojego miejsca zawsze jest dobry czas.
Wolność oznacza odpowiedzialność. A to jest właśnie to, czego większość ludzi się obawia.
George Bernard Shaw
Cytat, którym tłumaczę sobie wiele niezrozumiałych zjawisk, na przykład obecną sytuację polityczną w Polsce. I tylko ta “większość ludzi” przeraża… A jeśli odczytać go od końca, zyska się dobry przepis na życie. Weź na siebie odpowiedzialność – tym pokojowo wywalczysz sobie prawdziwą wolność. Weź na siebie odpowiedzialność – zyskasz to, czego właśnie Ty potrzebujesz. Zawsze jest dobry czas na wzięcie za swoje sprawy pełnej odpowiedzialność – nigdy nie jest zbyt późno na wypracowanie sobie prawdziwej wolności.
Dorośli zawsze pytają dzieci, kim chcą być, gdy dorosną, ponieważ szukają pomysłów.
Paula Poundstone
We wczesnej podstawówce miałam biznes. Przerysowywałam z książek postacie Disneya, kolorowałam i sprzedawałam te rysunki w szkole. Miałam wspólniczkę, bo znała więcej dzieciaków i też miała dużo książek. Biznes padł, gdy rodzice zorientowali się, że mam fundusze na nadprogramowe lizaki. Odebrali mi mentalną koncesję i zabronili wyłudzać te drobne pieniądze od dzieci.
Po biol-chemie, roku ochrony środowiska, dyplomie z socjologii i z prawa oraz podyplomówce z zamówień publicznych. Po pracy w małej firmie, w korpo i w urzędzie… Co robię teraz? Tworzę plakaty, nabywam licencje i sprzedaje obrazki dzieciom (choć raczej za pośrednictwem rodziców). Nie można było tak od razu? :)
I trochę ta historia ma naciągany morał, bo raczej nie planuję do emerytury sprzedawać plakatów i nie jest to wszystko, co robię. Aaaale z drugiej strony nasze dzieci będą żyły w realiach, w których prawie nie będzie już zawodów na całe życie. Tym ważniejsze, by nauczyć je słuchać intuicji i realizować pomysły. Poza tym szukając swojej drogi zawodowej warto wracać do marzeń, planów i zainteresowań z dzieciństwa – w książkach i w życiu mnóstwo przykładów i rad na sukces opiera się na tym mechanizmie.
Jeśli nie popełniasz błędów, za mało pracujesz nad problemem. I to jest największy błąd.
Frank Wilczek (laueat Nagrody Nobla z fizyki)
Dajesz sobie i innym prawo do pomyłek, błędów, wątpliwości, poszukiwań? Uczysz dziecko, że kluczowe jest unikanie porażek czy ze spokojem patrzysz, jak w granicach bezpieczeństwa oczywiście, testuje świat i siebie? Błędy nie są oznaką nieudolności – są dowodem na pracę w obszarze problemowym, w obszarze tuż na granicy niekompetencji, czyli dokładnie tam, gdzie praca ma sens. Bez względu na swoją historię, bez względu na strach przed podejmowaniem ryzyka – warto szukać swojego miejsca, a każdy odwrót z błędnie obranej ścieżki jest dowodem na pracę, która zawsze przynosi efekty, choć nie zawsze od razu.
Kiedy wychodzisz z jakiegoś założenia, możesz nigdzie nie dojść.
Regina Brett (“Bóg zawsze znajdzie ci pracę”)
Spodobał mi się ten fragment, bo to taka zręczna zabawa słowem, ale treść sama w sobie też jest istotna. Warto mieć wątpliwości, sprawdzać poczynione kiedyś w innych okolicznościach postanowienia, podważać utarte schematy. Kurczowe trzymanie się konserwatywnych poglądów i dawnych decyzji bez świadomego analizowania ich sensu wraz ze zwiększającą się przecież z każdym tygodniem świadomością jest często drogą donikąd, chodzeniem w kółko, brakiem szans na rozwój. Dojście do celu wymaga otwartości.
A kiedy się nie wie, czego się szuka, szukanie staje się bardzo trudne.
Haruki Murakami (“Mężczyźni bez kobiet”)
Z tych słów można sobie wykoncypować różne wnioski. Ja chyba potrzebuję zapamiętać, że szukanie może być trudne – lepiej przygotować się na długą drogę, by się nie zniechęcić zbyt szybko i by dbać o swoją wiarę w sens poszukiwań.
Trafia do Ciebie któryś z cytatów? Albo może masz gdzieś pod ręką coś, co warto by było dopisać do powyższego zbioru? Ja uwielbiam sobie zapisywać inspirujące słowa w kalendarzu. Wracam do nich losowo w dowolnym czasie i zwykle mogę zaczerpnąć z nich trochę motywacji lub kreatywności. Polecam takie notatki! :)
Posty o podobnej tematyce:
Żywot matki bogaty jest w cytaty powtarzane z pokolenia na pokolenie. Gdy po kolejnym bezwiednie rzuconym w eter „nie skaczemy po kanapie”, „załóż kapcie”, „ile razy mam powtarzać”, poziom motywacji sięgnie już dna – warto odwołać się do innych klasyków i poszerzyć nieco wachlarz podręcznych tekstów.
Wątpliwości wszelkiego gatunku i kalibru to chyba standard u człowieka myślącego. Wszystko co najgorsze, najbardziej niebezpieczne, najdotkliwsze w skutkach w życiu jednostki i losach całego świata ma chyba źródło w momencie przeholowania z tym, co w umiarkowanej dawce jest dobre. Zło jest łatwe w obsłudze – od razu widać, że złe. Z dobrymi intencjami, świętą racją, wielką misją i jedynym słusznym rozwiązaniem problem jest poważniejszy – można nie dostrzec kiedy droga bez powrotu powiodła w dół.