W styczniu 2022 roku na portalach z ofertami zatrudnienia pojawiło się około 307 tys. nowych ofert. Jest to wzrost o 37% w stosunku do stycznia ubiegłego roku. Kogo szukają pracodawcy w 2022 roku? Jakich ofert pracy jest najwięcej? Która branża gwarantuje zatrudnienie? W jakim zawodzie szukać pracy?

Jakich ofert pracy jest najwięcej?

Najwyższy wzrost liczby ofert pracy na przestrzeni roku, jak nie trudno się domyślić, pojawił się w IT (87%). Spory okazał się także w zawodach związanych z prawem (79%). Najniższy wzrost liczby ofert od stycznia ’21 odnotowano w branży medycznej (16%), finansowej (28%) i w zawodach opartych o pracę fizyczną (25%). W HRach było to średnio 57%, a w marketingu i sprzedaży 52%. Liczba ofert jest różna, ale w każdej branży dynamika jest dodatnia i pracodawcy szukają nowych pracowników.

Wszystkie powyżej wymienione dane pochodzą z raportu Grant Thornton “Rynek pracy w czasie COVID-19” (edycja XXII – styczeń 2022r.), powstałego na podstawie badania, w którym dokonano oceny zmian liczby ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce w styczniu 2022 r. i w tym samym okresie rok wcześniej.

Jak długo szuka się pracy i dlaczego?

Średni czas poszukiwania pracy wynosi aktualnie około 3 miesięcy i statystycznie jest nieco dłuższy w przypadku kobiet (3,3), osób z wyższym wykształceniem (3,6), największych miast (3,7) i osób po 50 roku życia (5,6).

Poziom satysfakcji z pracy wynosi 74% (21% respondentów jest bardzo zadowolonych, 53% raczej zadowolonych). Porównując między branżami, największy odsetek zadowolonych respondentów odnotowano w transporcie i logistyce (83%), administracji publicznej (80%) oraz finansach i ubezpieczeniach (79%), dalej budownictwo, edukacja, hotelarstwo i gastronomia. Ze względu na zajmowane stanowisko najwyższy odsetek osób usatysfakcjonowanych z pracy zaobserwowano wśród kadry zarządzającej (84%), kierowników średniego szczebla (81%) oraz kierowców (81%).

Chęć rozwoju zawodowego jest najczęściej wymienianym powodem zmiany pracy (44%). W dalszej kolejności respondenci wymieniali wyższe wynagrodzenie (37%) i korzystniejszą formę zatrudnienia u nowego pracodawcy (35%).

Dane pochodzą z Monitora Rynku Pracy (wyniki 46. edycji badania) Instytutu Badawczego Randstad (luty 2022 r.)

Co zrobić z tym danymi?

Oczywiście wedle uznania… Ja jednak proponuję nie rzucać wszystkiego i nie spodziewać się, że w ciągu 3 miesięcy znajdziemy pracę na kierowniczym stanowisku w logistyce i będziemy statystycznie radosne na 74% albo, że koniecznie trzeba zająć się teraz ochroną danych osobowych, bo ofert na pęczki.

Te (i wszelkie inne) dane niech pełnią funkcję pomocniczą, niech wspierają w podejmowaniu decyzji lub inspirują do kreowania różnych ścieżek rozwoju. Punktem wyjścia musisz być jednak Ty – Twoje potrzeby, wartości, doświadczenia, umiejętności. Dopiero tę pełną świadomość siebie samej zestawiaj z rynkiem pracy i podejmuj optymalne decyzje.

Na polskim rynku pracy nie jest źle, mnóstwo ludzi ceni sobie swoją pracę, większość jest zadowolona z zarobków, było sporo podwyżek wynagrodzeń. Wiele osób deklaruje, że dokonało ostatnio jakiejś zmiany i nie trwało to wieki. Statystyki są optymistycznie – weź z nich dużo wiary w swoje możliwości, pełne przekonanie, że może być dobrze i działaj.

Chętnie pomogę, gdybyś potrzebowała (zgłaszaj się tu: kontakt@well-well.pl ). Powodzenia!