Może wraz z nowym rokiem poczułaś potrzebę i siłę, by zmienić coś w swoim życiu? Może stukasz ołówkiem w kartkę papieru i produkujesz listę noworocznych postanowień? Może czujesz, że zmiany szczególnie potrzebne są w obszarze zawodowym i zastanawiasz się jak zyskać satysfakcję z pracy?

Skuteczność noworocznych zrywów bywa często niezadowalająca, a lista wyprodukowanych z optymizmem celów może szybko wylądować gdzieś na dnie szuflady. Mam dla Ciebie propozycję głębszego podejścia do zmiany, które przy pełnym zaangażowaniu może znacząco zwiększyć Twoje szanse na sukces.

Jak zmieniać, żeby zmienić?

Podstawowe założenia tego ćwiczenia:

  • Podążasz od zidentyfikowanych “problemów” do stanu docelowego. Cele oparte na rzetelnej analizie stanu aktualnego są realne i adekwatne.
  • Samo wyznaczenie celu jest dopiero początkiem zmiany – potrzebujesz planu działania, konkretnych zadań i pełnej świadomości co, gdzie, kiedy i jak będzie trzeba zrobić. No a później oczywiście działania.
  • Możesz wydrukować sobie kartę pracy dostępną poniżej, ale równie dobrze możesz sama notować w dowolnym miejscu.
  • Narzędzie poprowadzi Cię przez kwestie zawodowe, ale jest dość uniwersalne i możesz wykorzystać je także do innych obszarów swojego życia odpowiednio przeformułowując treść.
  • Wybierz na to zadanie spokojną chwilę, nie działaj pod wpływem emocji lub w chaosie. Daj sobie tyle czasu, ile trzeba.

Jak zyskać satysfakcję z pracy?

Tutaj pobierzesz plik pdf z kartami do wydrukowania. Bierz ossstry ołówek, kolorowe pisaki czy cokolwiek innego, co pozwoli Ci skutecznie przelać na papier swoje myśli i zaczynaj.

1. Wypisz kwestie, które są dla Ciebie ważne w życiu zawodowym (np. prestiż, atmosfera, rozwój itp.).

2. Pogrupuj czynniki, które są zbieżne. Na przykład pensja, benefity, premie – mogą być dla Ciebie po prostu wynagrodzeniem i tak właśnie nazwiesz je zbiorczo. Chodzi o to, by nie dublować kategorii, nie rozbijać na czynniki pierwsze czegoś, co oceniasz łącznie.

3. Wybierz od 5 do 10 najważniejszych dla Twojego życia zawodowego kwestii (kolejność nie ma znaczenia). Może będą to wszystkie kwestie, które wypisałaś, może potrzebna będzie selekcja i np. owocowe czwartki zostaną poza marginesem spraw istotnych ;)

Następnie przejdź do strony drugiej karty lub narysuj sobie duże koło.

Podziel koło na tyle części, ile kwestii wypisałaś na ponumerowanej liście. Prowadź linie od środka do zewnętrznego okręgu (jakbyś wydzielała kawałki tortu). Zapisz nazwę danej kategorii obok i zamaluj poszczególną część w zależności od tego, na
ile % jesteś zadowolona ze stanu obecnego. Środek koła to 0%, obwód to 100%. Postępuj tak z każdą ważną dla Ciebie kwestią, którą wpisałaś na swoją listę.

Czas na trzecią kartę i analizę. Przyjrzyj się swojemu rysunkowi. Jakie wnioski wyciągasz?

  • Co powoduje, że oceniłaś dane kwestie na wskazanym poziomie?
  • Na jakim poziomie chcesz się znaleźć (możesz go dorysować np. przerywaną linią)?
  • Co musiałoby się zmienić, żebyś osiągnęła wskazany poziom satysfakcji?
  • Czym chcesz się zająć w pierwszej kolejności?
  • Jakie będą pierwsze kroki?

Jeśli potrzebujesz wsparcia

Praca samodzielna nad formułowaniem celu i układaniem planu działania może być dla Ciebie wystarczająca. Może być też tak, że lepiej/skuteczniej/z większym zaangażowaniem/ wpisz dowolne/ będzie Ci się pracowało z kimś obok.

Jeśli czujesz, że przyda Ci się wsparcie koniecznie odezwij się do mnie. Sprawdzimy czy job-coaching jest tym, czego potrzebujesz.

Na koniec

Link do pobrania karty pracy.

i… oczywiście noworoczne życzenia! Kibicuję Ci, by ten rok przyniósł wszystko czego najbardziej potrzebujesz. Ze specjalnym brokatem i szczególną uwagą życzę satysfakcji w sferze zawodowej. Będzie mi miło, gdy na tej ścieżce rozwoju nasze drogi będą się przecinać i zostaniemy w kontakcie.