Może stoisz przed jakąś zmianą, decyzją do podjęcia, koniecznością wykonania jakiegoś ruchu? Wiesz, że dłużej tak być nie powinno, że tracisz czas, że nie realizujesz potrzeb, zamykasz oczy przed konsekwencjami. Jednak nie wiesz? Nie masz danych? Nie umiesz wyznaczyć kolejnego kroku? Nie masz pojęcia od czego zacząć?

Mam propozycję całkiem przyjemnego narzędzia dobrego na takie okoliczności.

Technika “ODERWIJ SIĘ OD ZIEMI” – gdy wiesz, że nic nie wiesz, a wiedzieć potrzebujesz

Ta technika ma obudzić kreatywność w szukaniu rozwiązań. Chwilowe pozwolenie sobie na bujanie w chmurach ma zrelaksować, odjąć trochę strachu i przy sprzyjającym nastawieniu pobudzić do generowania pomysłów. A na ziemię zejdziesz z materiałem do analizy i nastawieniem, że na pewno da się ułożyć plan działania możliwy do wdrożenia.

Jak polecieć w kosmos po swoje rozwiązania?

1. Pomyśl o obszarze problemowym, którym potrzebujesz się zająć.

Na przykład: nie wiem gdzie powinnam pracować, skąd wziąć pieniądze na wakacje, jakie zainteresowania rozwijać.

2. Wyobraź sobie, że standardowe ograniczenia, które zawsze widzisz na pierwszym planie nie istnieją.

Gdybaj i notuj i swoje pomysły. Nic nie jest zbyt naiwne, niepotrzebne, czy głupie. Generuj jak najwięcej rozwiązań. Nie miej oporów, by iść na ilość, a nie na jakość. Na tym etapie zbierasz potencjalne zasoby, informacje, idee, wartości, potrzeby.

Przykładowe pytania, które możesz sobie zadać. Dostosuj je do swojego problemu.

  • Gdyby istniało rozwiązanie, jakie ono mogłoby być?
  • Gdybyś mogła mieć wszystko, to czego byś chciała?
  • Gdybyś miała się tego nauczyć, jak mogłoby to wyglądać?
  • Gdyby ktoś mógł pomóc Ci rozwiązać ten problem, kto by to był?
  • Zakładając, że nie byłoby przeszkód – jak przebiegłby cały ten proces?
  • Wyobraź sobie, że już tak jest. Jak do tego mogło dojść?

3. Przejdź do analizy swoich notatek i szukaj rozwiązania, które zechcesz wdrożyć.

Możliwe, że już na etapie generowania gdybających scenariuszy poczułaś “hej, to jest to” i podkreśliłaś trzy razy któryś pomysł. Poszukaj tych elementów, które szczególnie Cie zaskoczyły, otworzyły oczy, wydały się najbliższe, najłatwiejsze, przynoszące najwięcej korzyści. Urealniaj swoje scenariusze, szukaj prawidłowości, rozwiązań, elementów wspólnych czy sposobów myślenia z uporem powracających w różnych momentach. Pomyśl od czego mogłabyś zacząć, co sprawdzić, o czym dowiedzieć się więcej. Porozmawiaj z kimś innym.

Postaraj się z tego kosmosu idei wyodrębnić swój cel, a następnie ułożyć plan działania. Kolejne kroki dziel na coraz mniejsze tak, żebyś wiedziała dokładnie co masz zrobić za chwilę, a co jutro.

Wsparcie w szukaniu rozwiązań

Jeśli uznałaś, że potrzebujesz wsparcia w szukaniu rozwiązań w obszarze związanym z życiem zawodowym, zapraszam Cię na konsultacje z job-coachingu.

Coaching jest metodą wspierania w zmianie opartej przede wszystkim na zadawaniu mocnych, poszerzających świadomość pytań i wykorzystaniu narzędzi coachingowych (pewną próbką jest to, co pokazuje powyższe ćwiczenie). Pracujemy online w dowolnej porze dnia, tygodnia i w wybranej przez Ciebie częstotliwości.

Możesz skorzystać z formularza zapisu na bezpłatną konsultację wstępną albo pytać bezpośrednio pod adresem kontakt@well-well.pl