Wszyscy mamy rozmaite kołaczące się po głowie wizje, aspiracje i dążenia. Dopóki są one niekonkretne, abstrakcyjne i napływają przypadkowo mają znikomą szansę na realizację i wdrożenie. Dziś możesz zebrać ten swój cały potencjał i zrobić z niego użytek.
Po co Ci ta misja?
- powiążesz swój cel z wartościami, standardami i działaniami – tak skonstruowany, uzasadniony i umocniony kierunek działania będzie łatwiejszy w realizacji
- pozbędziesz się niejasnych i abstrakcyjnych marzeń przetwarzając je w praktyczną misję, którą da się rozkładać na zadania do wykonania
- weźmiesz odpowiedzialność za swój rozwój – to zawsze niesamowicie istotne
- ułatwisz sobie podejmowanie wszelkich decyzji dzięki świadomości kierunku, w którym chcesz zmierzać
- poddasz swój cel refleksji poprzez zestawienie go z wyznawanymi wartościami i możliwymi do podjęcia zadaniami dzięki czemu ułatwisz sobie zrezygnowanie z planów, które zupełnie do Ciebie nie pasują lub są z góry skazane na niepowodzenie
Jak przeformułować abstrakcyjne dążenia w misję do realizacji?
- zarezerwuj sobie około 30-60 minut spokojnego czasu
- przygotuj kartkę i pisaki lub wydrukuj zamieszczoną niżej kartę pracy
Pobieram kartę pracy
Zacznij od sformułowania swojego celu. Jeśli zupełnie nie wiesz jakie się za to zabrać skorzystaj z pytań pomocniczych i po prostu odpowiedz sobie: Co chcę osiągnąć? Co chcę zmienić? O czym myślę najczęściej? Na czym mi najbardziej zależy? Czym chcę się teraz zająć? Co rozwiąże mój problem? Możesz też pomóc sobie narzędziem SMART.
Następnie opisz obszar swoich wartości. Cel, który nie jest spójny lub wręcz kłóci się z tym, co dla Ciebie ważne będzie trudny w realizacji i raczej nie przyniesie satysfakcji. Poszukaj podbudowy dla swoich zamierzeń w obszarze wartości, którymi kierujesz się w życiu. Świadomość, że dany zamiar w istocie realizuje to, co dla Ciebie najistotniejsze niesamowicie pomaga wytrwać na obranej ścieżce w chwilach atakujących przeciwności i trudności. Możesz odpowiedzieć na pytania: Co jest dla mnie najważniejsze? Czym kieruję się przy podejmowaniu decyzji? W co wierzę? Jakie znaczenie ma dla mnie mój cel?
Teraz zajmij się kwestią standardów. To obszar o podobnej istocie co wartości. Zbierz swoje przekonania, wymagania, sposób w jaki chcesz lub musisz działać i odnieś je do swojego planu. Zastanów się: Jakich zasad przestrzegam? Jakich reguł nie złamię? Co cenię w innych i ich sposobie działania?
Jesteśmy już w obszarze zadań – teraz opisz w jaki sposób będziesz działała. Cel, którego nie można podzielić na partie pracy do wykonania, to słaby cel. Dlatego zastanów się: Co zrobię, by osiągnąć cel? Jak mogę działać? Kto może mi pomóc? Od czego zacznę? Możesz wypisać tu najważniejsze kroki, kamienie milowe swojego przedsięwzięcia, a jeśli tylko poczujesz, że masz w sobie sporo pomysłów na konieczne do podjęcia działania – wyciągaj notes i spisuj wszystko. Ułatwisz sobie dalszy etap postępowania z wypracowaną dziś misją, czyli wdrażaniem celu w życie.
Gdy swoją misję chcesz ogłosić światu…
Możesz mieć potrzebę, by swoją misję zdefiniować w taki sposób, by nadawała się do przedstawienia jakimś odbiorcom. Może chcesz by znali ją Twoi klienci, czytelnicy, potencjalni pracodawcy. A może po prostu chcesz umieć przedstawić się komuś interesująco, trafnie i precyzyjnie.
Tutaj szczególnie będzie liczyła się zwięzłość i oryginalność. Z wypracowanych wcześniej zapisków wybierz samą esencję, najważniejsze elementy i streść je najmocniej jak to możliwe. Postaraj się przedstawić co chcesz robić, po co i w jaki sposób ( w oparciu o jakie wartości).
Warto wydobyć z zapisków samo sedno. Takie pojemne, nośne zdanie będzie również przydatne dla Ciebie – będzie łatwe do przywołania w pamięci, przywoła do pionu, naprowadzi na właściwe rozwiązania i ułatwi podejmowanie decyzji.
Masz to? Mam nadzieję, że wykonana dziś praca znacząco przysłuży się Twoim celom.