Jeśli przymierzasz się do założenia działalności gospodarczej i sądzisz, że to sporo formalności, dużo zachodu i przed tobą wielce skomplikowany proces – spieszę zapewnić: nie! Przy odpowiednim przygotowaniu i przemyśleniu kilku kolejnych kroków załatwienie tej sprawy zajmie ci nie więcej niż 2 godziny i to wprost z wygodnego krzesła we własnym domu.

Najpierw sprawdź czy w ogóle musisz zakładać działalność gospodarczą.

Od 30 kwietnia 2018 r. osoba fizyczna, która nie prowadziła działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy i której przychody nie przekraczają 1050 zł miesięcznie – może działać bez rejestracji.

Zobacz przepis - artykuł 5 ustawy Prawo Przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 646)

Artykuł 5 ustawy Prawo Przedsiębiorców (Dz.U. 2018 poz. 646) mówi nam w ustępie 1: Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2017 r. poz.847 oraz z 2018 r. poz. 650), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Jeśli dopiero zaczynasz i jesteś w tej sytuacji przyjrzyj się bliżej zasadom i zwróć uwagę m.in. na to, że mówimy o przychodach (a więc całości wpływów od klienta trafiających na twoje konto bez względu na to, ile po odjęciu kosztów na owym koncie zostanie), o przychodach należnych (a więc tym, co powinno wpłynąć, a nie już faktycznie wpłynęło) i oczywiście zwróć uwagę, że miesięczna granica 1050 zł może się zmienić (gdy zmieni się kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę). Brak rejestracji nie zwalnia także z konieczności opodatkowania – zrobisz to dopiero w zeznaniu rocznym przy pomocy PIT-36 i rubryczki “inne źródła”, w której odnotujesz osiągnięte przychody i poniesione koszty. Bez rejestracji obejdzie się też kilka “okołorolniczych” przypadków – np. prowadzenie agroturystyki.

 

Zakładanie działalności gospodarczej.

Rozważmy najprostszy przypadek – rejestrowanie po raz pierwszy jednoosobowej działalności i wybierzmy najszybszą drogę – wprost sprzed swojego komputera.

1. Zakładasz konto w banku (jeśli chcesz wykorzystać istniejące konto osobiste – to z perspektywy przepisów dotyczących prowadzenia działalności – możesz).

Warto jednak oddzielić finanse osobiste od firmowych. Przy zakładaniu nowego konta polecam rozważyć wymienione w punkcie 2 banki – pozwoli to uniknąć wizyty w urzędzie na późniejszym etapie procesu zakładania działalności. Natomiast jeśli chcesz wybrać najlepsze konto – sprawdź wciąż aktualizowany ranking Michała Szafrańskiego.

 

2. Zakładasz Profil Zaufany (jeśli posiadasz kwalifikowany podpis elektroniczny – to ten krok możesz pominąć).

Tan profil to darmowe narzędzie do potwierdzania tożsamość w internecie. Za jego pomocą podpiszesz elektroniczne dokumenty i tym samym załatwisz większość spraw związanych z prowadzeniem działalności.

Jeśli masz konto w bankach ING, Inteligo, Millennium, Banku Pekao, PKO BP, BZ WBK lub mBank to profil zaufany możesz założyć na stronie banku i nic więcej nie będzie trzeba robić. Do profilu będziesz logować się za pośrednictwem swojego serwisu bankowości online.

Jeśli nie korzystasz z powyższej opcji, załóż konto w serwisie pz.gov.pl a następnie tutaj znajdź adres najbliższego punktu potwierdzającego (np. urzędu miasta), w którym po okazaniu dowodu osobistego profil zostanie aktywowany.

 

3. Gromadzisz dokumenty i informacje.

Potrzebnym dokumentem jest dowód osobisty. Kwestie do ustalenia przed wypełnieniem wniosku to m.in. nazwa, data rozpoczęcia działalności, rodzaj opodatkowania, kody PKD, nr konta, rodzaj opodatkowania, sposób płacenia zaliczek, siedziba prowadzonej działalności.

Zapisując się na newsletter na końcu tego tekstu możesz pobrać checklistę z komentarzami, która pomoże sprawdzić czy podjęłaś już wszystkie decyzje konieczne do zarejestrowania działalności gospodarczej.

 

4. Składasz wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

W tym celu zarejestruj się na stronie internetowej CEIDG, wypełnij formularz i podpisz go elektronicznie swoim Profilem Zaufanym (punkt 2) lub podpisem elektronicznym.

Jeśli nie założyłaś Profilu Zaufanego lub po prostu masz jakieś wątpliwości – wypełnij wniosek na stronie CEIDG, zapamiętaj jego numer lub wydrukuj sobie wersję roboczą i udaj się do urzędu miasta lub gminy, w którym podpiszesz wniosek. W tym wypadku pamiętaj, żeby data rozpoczęcia działalności we wniosku nie była wcześniejsza od daty, w której odwiedzisz urząd.

 

5. Zgłaszasz się do ubezpieczeń w ZUS.

Tu jest dobra wiadomość – można to zrobić razem z punktem 4. Jako płatnik składek zostaniesz zgłoszona z automatu wraz z wpisem do CEIDG, natomiast jako osoba ubezpieczona (w jednoosobowej działalności jesteś po prostu tym i tym) albo zgłaszasz się przy pomocy odpowiedniego druczka w ZUSie (masz na to 7 dni od rozpoczęcia działalności), albo robisz to od razu wypełniając wniosek o wpis do CEIDG przy pomocy odpowiedniego załącznika. Jeśli nie pracujesz na etacie zgłaszasz się obowiązkowo do ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego, rentowych i wypadkowego, a dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego.

Jakie druki wypełnić?

Jeśli chcesz skorzystać z “ulgi na start” i przez 6 miesięcy (sprawdź w materiałach do pobrania na końcu tekstu co zrobić by było to 7 miesięcy) opłacać tylko składkę zdrowotną, wypełniasz formularz ZUS ZZA (wpisujesz kod tytułu ubezpieczenia 05 40 00).

Jeśli chcesz skorzystać z tzw. “małego ZUSu” i przez 24 miesiące opłacać niższe składki, wypełniasz formularz formularz ZUS ZUA (wpisujesz kod tytułu ubezpieczenia 05 70 00).

Jeśli nie będziesz korzystać z wymienionych wyżej ulg, składasz formularz ZUS ZUA (wpisujesz kod tytułu ubezpieczenia 05 10 00).

Możesz też zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny przy pomocy druku ZUS ZCNA.

Tutaj (biznes.gov.pl) znajdziesz więcej informacji na ten temat.

 

6. Rozważasz czy na pewno nie obejmują cię inne obowiązki.

Jeśli chcesz (lub musisz) być VATowcem zgłoś się w Urzędzie Skarbowym. Sprawdź czy nie potrzebujesz koncesji i zezwoleń. Przy niektórych rodzajach działalności konieczny będzie zakup i rejestracja kasy fiskalnej.

 

Checklista do pobrania

Poniżej znajdziesz listę spraw, które powinnaś przygotować lub ustalić przed założeniem działalności gospodarczej. Gdy wszystko sobie wynotujesz i rozeznasz, wypełnienie wniosku o wpis do CEIDG zajmię dosłownie chwilę.

zakładanie firmy

 

Uwaga – jest jakiś problem z serwerami dostarczającymi nasz newsletter – WIADOMOŚĆ prawdopodobnie ZNAJDZIESZ W SPAMIE. Gdyby nie dotarła w ogóle – pisz na kontakt@well-well.pl wyślę ją ręcznie.