Wyznaczenie sobie celu jest często trudnym, mozolnym zadaniem. Wymaga zebrania sporej dawki doświadczeń, wielu prób, przemyśleń i analiz, czasem nagłych zwrotów akcji, a czasem skorzystania z pomocy kogoś z zewnątrz. Gdy mamy już ten cel, gdy wiemy dokąd zmierzamy i co chcemy osiągnąć warto dodatkowo podkręcić szanse na sukces zebraniem solidnego uzasadnienia tego celu. Taka pogłębiona odpowiedź na pytanie “dlaczego?” będzie ogromnym wsparciem.
A wsparcie potrzebne będzie na pewno. Gdy ktoś zacznie podkopywać Twoją wiarę w pomysł, gdy pojawi się pierwsza większa trudność zdająca się przekreślać ten cel, gdy po prostu wejdziesz w etap praca, praca, praca – bez fajerwerków i powiewu świeżości nowej idei, gdy będziesz w słabszej formie i tak dalej. W niesprzyjających okolicznościach przyrody takie “dlaczego”, które tworzyło fundament Twojej decyzji może się rozjeżdżać, rozmywać, blednąć, gdzieś znikać. A my wiedząc o tym już na starcie – możemy przeciwdziałać. Przygotujemy sobie na piśmie dowody, które zamkną usta wszystkim krytykom, zwiastunom niepowodzeń, trudnościom, PMSowi, niesprzyjającym zdarzeniom i wiatrom w oczy.
Jak wytrwać w drodze do celu?
Mam dzisiaj dla Ciebie fajne, proste i skuteczne narzędzie, które może być silnym wsparciem, by wytrwać na drodze do realizacji celu zawodowego. Możesz oczywiście zastosować je także do każdej innej zmiany jaką chciałabyś wcielić w życie. Wykorzystamy sobie tzw. Piramidę Dildsa – bez analizowania hierarchiczności i zależności jej elementów czy podstaw tej teorii, ale za to z zaczerpnięciem z narzędzia trafnych i potrzebnych pytań, które umocnią w procesie zmierzania do celu.
Zerkamy na piramidę, bierzemy coś do pisania i do roboty!
Masz już notes lub kartkę? Prześlizgnięcie się wzrokiem po tekście i klika luźnych myśli nie spełni swojej roli. Potrzebujemy namacalnego efektu tej analizy, by uruchomić głębsze przemyślenia podczas notowania i móc do tych notatek wracać. Jeśli masz ochotę i możliwość szybkiego skorzystania z drukarki, możesz też pobrać materiały do druku zamieszczone na końcu postu.
1. Najpierw zapisz swój cel. Określ, co chcesz osiągnąć i postaraj się zrobić to możliwie zwięźle i konkretnie, tak żeby nie było wątpliwości, co jest Twoim celem, co będzie świadczyło o tym, że się ziścił.
np. Jestem właścicielką małego wydawnictwa i internetowej księgarni dla dzieci.
2. Opisz swoją wizję. Jak Twój cel będzie wpływał na ludzi wokół Ciebie, kto na tym skorzysta, jak zmieni się sytuacja Twoich bliskich i Twoje otoczenie?
np. Dzięki mojemu projektowi powstanie miejsce umożliwiające pojawienie się na rynku literatury dziecięcej książek o ważnej, potrzebnej tematyce i wyselekcjonowanej, sprawdzonej treści. Poprawi się jakość treści, które trafiają do dzieci. Dzięki rozpoczęciu tej pracy poprawi się sytuacja finansowa mojej rodziny i będziemy mogli pozwolić sobie na lepsze zaspokojenie naszych potrzeb edukacyjnych, zdrowotnych i związanych z rozwojem pasji. Praca na własny rachunek da mi elastyczność w zakresie podejmowanych decyzji potrzebną w różnych sytuacjach związanych z życiem rodziny. Moja satysfakcja zawodowa pozytywnie wpłynie na atmosferę naszego domu.
3. Wyobraź sobie swoją tożsamość. Zrealizowanie celu na pewno wpłynie na Ciebie samą. Opisz w jaki sposób się zmienisz, czy się rozwiniesz, jakie zdobędziesz kompetencje.
np. Moja praca pozwoli mi na zwiększenie pewności siebie, poczucia sprawczości i bezpieczeństwa wynikającego ze zdobycia niezależności finansowej oraz zróżnicowania dochodów naszej rodziny. Rozwinę moje kompetencje i umiejętności. Zbuduję sieć firm i osób, z którymi będę współpracować przy realizacji zadań dzięki czemu będę mogła działać na większą skalę. Moja praca zmobilizuje mnie do ciągłego rozwoju i zdobywania kolejnych umiejętności.
4. Odnieś swój cel do wartości, którymi kierujesz się w życiu. W jaki sposób realizacja celu jest spójna z Tobą? Jak czujesz się z tym celem i jego skutkami? Dlaczego Twój pomysł jest dla Ciebie ważny?
np. Moja działalność umożliwi propagowanie i zwiększanie dostępności wartościowej literatury dla dzieci. Nie będę miała oporów przez prowadzeniem sprzedaży moich produktów, gdyż będę miała stuprocentowy wpływ na jakość oferty. Świadomość wspierania rodziców w wyborze wartościowych książek dla ich dzieci będzie pozytywnie wpływała na mojej zaangażowanie w pracę. Zajmowanie się tematyką, która jest mi bliska i stanowi obszar moich zainteresowań zapewni mi poczucie realizowania ważnej misji i uchroni przed zwątpieniem w sens podejmowanej pracy.
5. Wypisz swoje umiejętności powiązane z celem. Przeanalizuj dzięki jakim swoim umiejętnościom i predyspozycjom będziesz mogła realizować postawiony przed sobą cel. Opisz też te umiejętności, które podczas wcielania celu w życie zdobędziesz.
np. W realizacji mojego projektu wykorzystam znajomość branży wydawniczej i obsługi mediów społecznościowych. Wykorzystam także łatwość nawiązywania kontaktów i doświadczenia związane ze sprzedażą. Rozwinę moje kompetencje biznesowe i techniczne. Zapewnię sobie mobilizację do ciągłego podnoszenia zakresu umiejętności potrzebnych do rozwoju firmy.
6. Określ działania, które będziesz wykonywać realizując swój cel. Wypisz zadania jakie będą wiązać się z Twoją pracą. Co będzie dla Ciebie i Twojego celu najważniejsze? Jakich zadań nie będziesz chciała delegować?
np. Moje zadania: – negocjowanie warunków wydawniczych z autorami, -nadzorowanie funkcjonowania magazynu wysyłającego produkty, -komunikacja w mediach społecznościowych…itd. Najważniejsza w mojej pracy będzie selekcja produktów dostępnych w sklepie i współprac wydawniczych – tych zadań nie będę delegować.
7. Opisz swoje środowisko. Jak Twój cel będzie wpływał na Twoje otoczenie? Kto i co będzie znajdowało się wokół Ciebie?
np. Moja praca pozwoli mi na zbudowanie sieci współpracowników, ale bez konieczności zatrudniania na stałe. Większość zadań będę mogła realizować z dowolnego miejsca, co zapewni mi potrzebną elastyczność. Komunikacja z klientami i współpracownikami odbywać będzie się online, co będzie ekonomiczne i ekologiczne.
Kliknij i pobierz karty pracy do druku
Gotowe? Mam nadzieję, że poczynione przemyślenia i sporządzane notatki uzbroją Cię w namacalne, silne “dlaczego” i pozwolą wytrwać w realizacji celu zawodowego (jak i każdego innego). Ja odpowiadając sobie we własnym notatniku na powyższe pytania nie mogłam powstrzymać się przed pisaniem i ciężko było mi okiełznać nadmiar myśli i pomysłów. Za to próba pisania jakby w czyimś imieniu w powyższym przykładzie była o wiele trudniejsza. Życzę Ci więc takiego celu, którego będziesz pewna i nie będziesz musiała “szyć” go na siłę. Daj znać, jak Ci poszło. A w razie pytań pisz w komentarzu lub na maila (znajdziesz go w zakładce “kontakt”).
Swietny blog. Dzieki Ci bardzo
Dziękuję! :)
Dziękuję za materiały.
Mam nadzieję, że będą dobrze wspierać Twój cel :)