Mam dość tej pracy. Nie znoszę poniedziałków. Chyba rzucę tę robotę. Może to wypalenie? Nudzę się. Nie wytrzymam już w tym biurze, jeśli niczego nie zmienię. Chyba się przebranżowię. Czas porozsyłać gdzieś CV. Co ja tu w ogóle robię? Dłużej nie zniosę tego stresu. Ta praca mi nie wystarcza. To koniec. I quit!
Tego rodzaju myśli zdarzyły się chyba każdej z nas. W naturalny sposób dążymy do szczęścia, satysfakcji, spełnienia. Oceniamy to co już mamy i zastanawiamy się czego jeszcze nam potrzeba. Sfera zawodowa jest tak istotna, że nie pozostaje odporna na tego rodzaju wątpliwości – a może wręcz jest tym obszarem życia, który podważamy najczęściej. Co można zrobić, gdy coraz częściej nawiedzają nas myśli o potrzebie zmiany pracy?
Zbierz dane
Decydowanie o swojej karierze zawodowej nie jest sprawą błahą i pozostającą bez konsekwencji. Warto więc odłożyć na bok silne emocje, odseparować się od podszeptów chwilowego spadku energii i dokonać gruntownej, metodycznej oceny swojej sytuacji. Potrzebujemy konkretnych danych ułatwiających podejmowanie decyzji. Może nie zawód chcesz zmienić, a szefa. Może firma jest w porządku, ale potrzebujesz modyfikacji w zakresie wykonywanych obowiązków. Może wzięłaś na siebie za dużo, albo wręcz przeciwnie – czas na nowe wyzwania.
Najlepiej “myśli się” na papierze. Przygotuj sobie pisak i czystą kartkę, albo wydrukuj poniżej zamieszczoną kartę pracy. Wybierz odpowiednią porę na analizę swojej sytuacji. Nie rób tego wściekle głodna po godzinie stania w piątkowym korku. Potrzebujesz wypośrodkowanego, neutralnego nastawienia.
Zmierz swój poziom satysfakcji z pracy
Do dzieła! Na skali od 0 do 8 zaznacz swoją satysfakcję z poszczególnych aspektów związanych z Twoją pracą. Jeśli rysujesz własny wykres możesz wybrać sobie inną skalę. Moje propozycje kwestii do analizy są dość uniwersalne, możesz oczywiście dodać inne lub wykreślić coś, co nie ma dla Ciebie znaczenia.
Poczucie sensu – zastanów się na ile czujesz, że praca, którą wykonujesz ma dla Ciebie sens, jest dla kogoś przydatna, wnosi jakąś wartość do większej całości, przyczynia się do czegoś istotnego. W jakim stopniu wiesz co i po co robisz i na ile zgadzasz się z tym?
Zarobki/profity – oceń poziom satysfakcji związany z wynagrodzeniem, które otrzymujesz za swoją pracę. W jakim stopniu finanse są adekwatne do Twojego zaangażowania i umiejętności, czy system wynagrodzeń jest przejrzysty, jak ma się do przeciętnych zarobków w firmie/branży, jak ma się do Twoich potrzeb, czy perspektywy są dla Ciebie atrakcyjne? Postaraj się ocenić sytuację całościowo – i np. przeanalizować też koszty, które ponosisz by móc zarabiać.
Dopasowanie do zasobów – teraz zajmij się adekwatnością Twojej pracy w kontekście wszystkich Twoich zasobów. W jakim stopniu zadania, które wykonujesz odpowiadają Twoim umiejętnościom, kompetencjom, możliwościom, doświadczeniu, z którego chcesz korzystać? Czy praca nie jest poniżej kwalifikacji – zbyt łatwa, nudna lub znacznie powyżej – zbyt obciążająca, wyczerpująca?
Dopasowanie do zainteresowań – oceń na ile to co robisz jest dla Ciebie ciekawe, interesujące, zbieżne z tym, czym chcesz się zajmować. Nie popadaj w pułapkę nierealnych oczekiwań pt. “rób tylko to co kochasz”, bo w każdej pracy znajdą się mniej i bardziej fascynujące zadania. Raczej postaraj się ocenić na ile jesteś tu gdzie chcesz być, a na ile marzysz o czymś zupełnie innym.
Zgodność z wartościami – zastanów się czy praca, którą wykonujesz jest spójna z wartościami, którymi kierujesz się w życiu. Na ile czujesz jakiś wyraźny rozdźwięk, czy coś szczególnie Ci doskwiera, powoduje konflikt wewnętrzny?
Wpływ na zdrowie – oceń na ile Twoja praca jest neutralnym pod względem zdrowotnym czynnikiem. Czy coś szczególnie Ci szkodzi, czy nie radzisz sobie np. z pracą w porze nocnej, ze stresem z hałasem itd.? Ocenę oprzyj o swoje osobiste potrzeby zdrowotne, a nie jakieś obiektywne opisy warunków szkodliwych.
Wpływ na relacje – tu sprawdź na ile Twoja praca sprzyja satysfakcji z życia prywatnego, rodzinnego, towarzyskiego. Na ile akceptujesz taki, a nie inny poziom zaangażowania czasowego i obciążenia obowiązkami? Na ile satysfakcjonuje Cię Twoja aktualna możliwość dopasowania życia zawodowego do prywatnego?
Wpływ na rozwój – zastanów się na ile jesteś usatysfakcjonowana poziomem rozwoju jaki wiąże się z Twoją pracą. Pomyśl o awansach, szkoleniach, nowych kompetencjach, poziomie wyzwań, współpracy z ludźmi, od których możesz się uczyć itd. Skoncentruj się na własnych odczuciach i potrzebach. Możesz na przykład nie chcieć się rozwijać i stale tak samo dobrze wykonywać te same obowiązki – jeśli w Twojej pracy tak jest – śmiało dawaj 8. Podobnie w drugą stronę.
Przeanalizuj swoje potrzeby
Co dalej? Postaraj się ze swojego rysunku wyciągnąć jak najwięcej informacji o swojej sytuacji. Możesz poszukać wsparcia specjalisty (np. doradcy zawodowego), porozmawiać z kimś bliskim, poszukać głębszych przyczyn swoich ocen. Gdy zrozumiesz co dokładnie i dlaczego nie jest takie jak powinno być łatwiej będzie Ci szukać trafnych sposobów na poradzenie sobie z sytuacją. Być może wystarczy drobna modyfikacja, negocjacje z pracodawcą w jakimś obszarze, przeorganizowanie czegoś. Być może uda się zaplanować i wdrożyć jakąś sekwencję czynności zmierzających do zmiany (np. dokształcenia się czy migracji do innego działu). Jeśli zaś analiza utwierdzi Cię w przekonaniu, że czas na zmianę – łatwiej będzie Ci rozpoznać swoje potrzeby i szukać tam, gdzie jest szansa na znalezienie.