Karmienie piersią jest dobre dla dziecka – to oczywiste. Ale może i matce posłuży? I nie myślę tu o mleku do kawy. Jakie więc są zalety karmienia piersią?

  • Obnosisz zacny dekolt

Teeen rozmiar i to zupełnie za darmo oraz bez skalpela. Można przetestować jak nam pasuje zacny zarys pod bluzką zanim sprzedamy nerkę lub dwie celem uzbierania funduszy na powiększenie biustu. Straszą co prawda, że po zakończeniu karmienia owy skalpel stanie się niezbędny i to nie tylko ze względu na rozmiar. Jednak badacze tematu sugerują, że ewentualne niekorzystne zmiany w obrębie bufetu nie tyle z karmienia piersią wynikają, co są wynikiem samej ciąży. Nic tylko się cieszyć, prostować plecy i inwestować w dobry stanik.

  • Mobilizujesz się do zdrowego odżywiania

Świadomość, że talerz matki karmiącej jest w pewnym sensie talerzem dziecka mobilizuje, by nie wrzucać na ruszt byle czego. Chemia na bok, smażenina out, konserwanty do śmietnika. Zamiast drugiej i dziesiątej kawy zbożówka, zamiast mocnych herbat długie spacery. Jestem przekonana, że w zabieganiu i wiecznym niedoczasie odżywiałabym się znacznie słabiej, gdyby chodziło tylko o mnie. A tak 9 miesięcy ciąży utrwalam kolejnymi miesiącami abstynencji, umiarkowania i nieprzetworzonych produktów – jest nadzieja, że mi się to samoistnie utrwali i tak zostanie (nie dotyczy abstynencji – gdy wycieram z kurzu zawartość barku, szczególnie pieczołowicie głaszczę półlitrowe kieliszki do wina i myślę o pierwszej lampeczce, którą kiedyś machnę nad kolorową gazetką).

  • Zyskujesz poklask personelu medycznego

Znacie pewnie to pytanie: „karmi pani?”. Wreszcie zamiast prostować, że nie karmię, ale jednak o dziwo nie głodzę – rzucam krótkie „tak” i obserwuję tę cichą aprobatę białych fartuchów.

  • Masz czas żeby sobie poleżeć

Opieka nad niemowlakiem absorbuje i pochłania ogrom czasu. Jeśli dodać do tego inne przyjemności w postaci na przykład starszego dziecka, pracy lub kilograma truskawek na tartę to czas wolny zaczyna się planować gdzieś w okolicach emerytury. A tu bach – karmienie – sprawa pożyteczna, cykliczna, niedająca się odłożyć na później i mogąca być wykonana tylko przez matkę. Można a wręcz trzeba sobie poleżeć, poczytać, powpatrywać się w wielkie oczy maleńkiego. Relaksuję się na polu bitwy a jeszcze inni są wdzięczni i poklaskują. Ba, płacą nawet – w naturze: podtykaną Inką i kanapeczkami i w pieniądzu: macierzyńskim z ZUSu.

  • Zarabiasz miliony monet

Karmienie mlekiem modyfikowanym jest drogie. Sam mleczny proszek, który na początku bywa przez lekarzy zmieniany na inny, często trafia do zlewu (bo się okazuje, że dziecko ma kaprys zjeść później a przechowywać przygotowanego mleka nie można) lub na obicie kanapy (bo sztuczny pokarm trudniej się trawi) to już solidny wydatek. Do tego litry wody na mycie butli, sterylizacja, wciąż nowe smoczki i różne dodatkowe akcesoria. Podlicz to sobie – podlicz i wydaj na siebie. Myślałaś kiedyś, że będziesz biustem pieniądze generować?

  • Dbasz o zdrowie

O zdrowie dziecka – to oczywiste. Ale dbasz też o siebie. Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutka, raka piersi, raka jajnika. Podczas laktacji wydziela się też sporo prolaktyny – hormonu, który powoduje, że jesteśmy bardziej zrelaksowane i spokojniejsze (i znowu oszczędność: na sesjach u psychoterapeuty).

  • Jesteś proeko

Omijasz łukiem szerokim jak biodro po ciąży sklepowe półeczki, gardzisz prochami wszelkich koncernów, ignorujesz reklamy butelek, sterylizatorów i podgrzewaczy. Nie potrzebujesz prądu a wodę zużywasz tylko do picia. Ta samowystarczalność jest bardziej eko niż marchewka z własnego ogródka. Matka matce ziemi przyjaciółką.

Wpadnij na facebook po żarciki (nie wszystkie wszystkich śmieszą i to też bywa śmieszne;)

 

karmienie piersią well-well.plkarmienie piersią a truskawki www.well-well.plbiust w ciąży well-well.pl