Aktywne i skuteczne poszukiwanie pracy składa się z wielu etapów i zadań. Wymaga systematyczności i cierpliwości, a gdy będzie dobrze zaplanowane pozwoli zniwelować stres, zwiększyć poczucie kontroli nad sytuacją, zachować profesjonalizm w różnych sytuacjach i przyspieszyć osiągnięcie celu. Jak zaplanować szukanie pracy? Przygotowałam dla Ciebie najważniejsze wskazówki i planer, który może umilić i uporządkować ten czas poszukiwań.

PISZ, NOTUJ, ODHACZAJ

Jestem fanką zapisków i rekomenduję proces poszukiwania pracy oprzeć na dobrych notatkach – mogą się okazać nieocenionym wsparciem. W dzisiejszych czasach maili i formularzy internetowych często klikamy, wysyłamy, zgłaszamy się gdzieś, a później nie potrafimy odpowiedzieć sobie na przykład, ile aplikacji złożyłyśmy, co to było za stanowisko w tej firmie, z której przed chwilą dzwonił rekruter, ile w zasadzie chcemy zarabiać i ile lat doświadczenia w sprzedaży posiadamy.

Dobre notatki pozwolą nam trzymać wszystko pod kontrolą, uzmysłowią najpilniejsze kroki do wykonania, podpowiedzą, co się sprawdza a co nie i uporządkują kalendarz.

TWÓRZ LISTY ZADAŃ – POKONAJ CHAOS

Łatwo jest poświęcić cały dzień na serfowanie po internetowych zasobach – tu coś przeczytać, tam się zgłosić, tu coś dopisać do CV, wysłać kilka schematycznych maili i… kończyć kolejny tydzień z poczuciem stania w miejscu. Oprócz pracy nad naszym pracy szukaniem warto też zaplanować sobie czas na odpoczynek, dbanie o siebie i rozwój. Nawet urlop warto sobie przyznać – bądźmy dla siebie nie gorszym szefem od tego, którego szukamy.

Jak w każdym projekcie – najlepiej będzie ułożyć sobie sensowny plan działania i na każdy dzień wyznaczać konkretne zadania do wykonania.

NAJPIERW USTAL JAKIEJ PRACY SZUKASZ

Trudno znaleźć, gdy nie wie się, czego się szuka. Trudno także przekonać kogoś, że jest się właściwym kandydatem do danej pracy, gdy aplikuje się o dane stanowisko z przypadku i bez głębszej analizy.

Dlatego proponuję Ci zacząć od zebrania informacji o swoich potrzebach, motywacjach i wartościach. Swoje potrzeby przekuj na konkrety – w jakich firmach chcesz pracować, w jakim miejscu, na jakim stanowisku, w jakiej branży, wykonując jakiego rodzaju obowiązki. Wypisz adresy, kontakty, nazwiska. Postaraj się być jak najbardziej konkretna, a swoje wyobrażenia i oczekiwania weryfikuj we wszelkich dostępnych źródłach.

NASTĘPNIE USTAL JAK I GDZIE BĘDZIESZ SZUKAĆ

Gdy wiesz już czego szukasz, łatwiej będzie Ci stworzyć listę sposobów na poszukiwanie zatrudnienia. Czy potrzebujesz portfolio, na jakich stronach będziesz śledzić oferty pracy, kogo poinformujesz, że szukasz pracy, gdzie udasz się osobiście itd. Czas na stworzenie planu działania.

ZBIERAJ WSZELKIE POTRZEBNE INFORMACJE

Gdy masz na celowniku konkretne firmy i stanowiska postaraj się zebrać i wynotować wszystkie najważniejsze informacje, które będą pomocne przy przygotowaniu aplikacji. Zrób solidny research – znacząco zwiększysz swoje szanse znając w odróżnieniu od większości kandydatów najważniejsze produkty danej firmy, uzyskane nagrody, strukturę organizacyjną czy umiejętnie stosując “kluczowe słowa” w swoim CV.

PRZYGOTUJ SIĘ DO NAPISANIA CV

Wiesz, że aplikując na różne stanowiska, do różnych firm najprawdopodobniej będziesz musiała wprowadzić drobne (i nie tylko drobne) zmiany w swoim CV, prawda? Personalizowane aplikacje wygrywają. Przygotowując się do aktualizacji CV wynotuj wszystko, co potrzebne z ogłoszenia o pracy, zebranych informacji o firmie i branży. Zaplanuj jak przedstawisz się w profilu zawodowym, które kompetencje szczególnie podkreślisz, jakie szkolenia będą warte uwagi dla danego pracodawcy, a które rekomendacje najcenniejsze. Eliminuj wszelkie zbędne informacje.

ZARZĄDZAJ SWOIMI APLIKACJAMI

Zapisuj wszystkie stanowiska, na które zdecydowałaś się aplikować. Notuj daty, firmy, nazwiska rekruterów i zbieraj informacje zwrotne. Przyda Ci się to przy odbieraniu telefonów z firm, wykreślaniu miejsc, w których aktualnie nie ma szans, wyciąganiu wniosków i podejmowaniu różnych decyzji.

PRZYGOTOWUJ SIĘ DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ

Gdy dostaniesz zaproszenie na rozmowę jeszcze wnikliwiej przeanalizuj materiały dotyczące branży, firmy, jej misji, produktów. Zanotuj nazwiska, adresy, przygotuj sobie trasę dojazdu. Zapisz, ile chcesz zarabiać, dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku i przygotuj sobie odpowiedzi na inne pytania, które najprawdopodobniej padną podczas spotkania. Po rozmowie dopisz swoje wnioski i kwestie, które wymagają poprawy. Zapisz też, co poszło świetnie. Zbieranie doświadczeń jest cennym elementem udziału w każdej kolejnej rekrutacji.

Jak zaplanować szukanie pracy sprawnie i efektywnie?

PLANER APLIKOWANIA O PRACĘ

Dla ułatwienia, uporządkowania i umilenia procesu zbierania informacji potrzebnych podczas szukania pracy stworzyłam PLANER APLIKOWANIA O PRACĘ do druku.

Planer opracowany jest w formie dokumentu PDF. Zawiera zwięzłą czterostronicową instrukcję oraz szereg pytań, tabelek i rubryk mających pomóc Ci przejść przez cały proces poszukiwania pracy. Poszczególne karty możesz drukować tyle razy, ile będziesz potrzebować, notować, gromadzić dane, wykorzystywać na każdym etapie rekrutacji i rozbudowywać według własnych potrzeb na przykład przy wykorzystaniu kart do notatek i z kalendarzem. Merytoryczne treści znajdziesz na 15 stronach, cały dokument mieści się na 22 stronach A4.

Planer kosztuje 16 zł – jeśli uważasz, że może Ci pomóc – możesz teraz kupić go w sklepie well-well.

jak szukać pracy

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki będą wspierały Cię na etapie poszukiwań nowego zatrudnienia. Jeśli masz swoje patenty odpowiadające na pytanie jak zaplanować szukanie pracy, możesz śmiało podzielić się nimi w komentarzu. Życzę Ci harmonijnego przebiegu tego czasu poszukiwań i w efekcie otrzymania pracy dokładnie takiej, jakiej potrzebujesz.