ZABAWKA

Przedmiot materialny służący rodzicom do utwierdzania się w nadziei, iż będą mieli chwilę czasu dla siebie. Zamysł jest prosty w konstrukcji i oparty na założeniu, że obdarowane zabawką dziecko będzie się nią bawiło. Z nieustalonych przez producentów zabawek przyczyn mechanizm ten nie funkcjonuje dobrze, co jednak nie przeszkadza w zbijaniu fortuny na wciąż wiernych zabawkowym mocom pokoleniach.

Podstawowe kategorie zabawek:

– zbieracze kurzu

Pluszaki, figurki, pozytywki, modele. Dziecko je ignoruje, rodzic czasem musi wyprać, wytrzepać lub wytrzeć z kurzu.

– pierdy hałasujące

Grające, śpiewające, gadające. Dodatkowo często błyszczą, świecą lub się ruszają. Pożerają kilogramy baterii i tony rodzicielskiej cierpliwości. Dziecku służą do wciskania guzików i rzucania po panelach.

– tworzywa ruchome

Zabawki mobilne, mobilizujące rodzica do ruszenia tyłka. Rowerki, pojazdy, piłki, gry. Warto nabywać od razu z wyposażeniem dodatkowym: kaskiem, ochraniaczami i pakietem rehabilitującym stary kręgosłup.

– wytwory wymagające

Kreatywnożądne. Do malowania, udawania, budowania, układania – wymagające uruchomienia wyobraźni, zaprezentowania talentów, wczucia się w rolę.

Dzieci starsze zmanipulowane agresywnym marketingiem i omamione naciskami rówieśniczymi deklarują konieczność posiadania określonych typów i marek zabawek. Analiza średniego czasu poświęconego na zabawę upragnionym, drogim szajsem pozwala jednak stwierdzić, iż tak naprawdę nie ma znaczenia czym dziecko zostaje obdarowane, gdyż jakość zabawy jest wprost zależna od towarzystwa (jak na imprezie). Przy wyborze zabawek warto zatem kierować się gustem własnym, skoro to rodzic na zabawki zarabia, zabawki sprząta, zabawkami dekoruje każdą wolną przestrzeń w domu i zabawkami przykładnie a niedobrowolnie się bawi.

Instrukcja obsługi sklepu zabawkowego:

1. Żadnych misiów – dziecko ma już ukochaną przytulankę, jej całą rodzinę, modele zapasowe i egzemplarze przeznaczone na narządy.
2. Klocki to zawsze dobry pomysł. Dobre klocki (czytaj drewno lub Lego).
3. Tani plastik boli – zabijaną planetę ziemię, gwałcony dobry gust, niszczonych wytwórców rzeczy wartościowych, przeciążony kręgosłup wynoszącego wory połamanych śmieci.
4. Drewno to przeszłość i przyszłość. Szkoda, że nie teraźniejszość.
5. Jakość nie ilość. Lepsza jedna piękna, przemyślana rzecz od ton szmelcu. Daj dziecku szanse mieć coś ulubionego.

 Nie ważne czym się dziecko bawi – ważniejsze z kim. Nie ważne z kim się bawi – ważniejsze jak dobrze.