Kalendarz adwentowy jest cudownym wynalazkiem i nie dam sobie wmówić, że bzdura, że komercyjna machina, faszerowanie cukrem, a małe dziecko i tak tego nie zapamięta. Czekanie na święta to jeden z najlepszych elementów całego świętowania, a w sztuce czekania warto się szkolić. Dla ułatwienia procesu zostawiam nasze tegoroczne materiały do druku – kalendarz na grudzień, który liczy się tylko do Świąt i numery do kalendarza adwentowego.
Mamo, święta będą jutro, jutro, jutro? Ale kieeedy?
Upływ czasu jest abstrakcją w dziecięcym spojrzeniu na rzeczywistość. Trudno odpowiadać na pytania, trudno znaleźć trafne metafory i zrozumiałe pojęcia. Nie działają żadne tam za trzy godziny, pojutrze, w następny czwartek. U nas sprawdza się oddanie czasu w ręce dziecka – tak by mogło w jakiś namacalny sposób kontrolować jego upływ. Może to być klepsydra pięcio- czy dziesięciominutowa, stoper – choćby ten na piekarniku w kuchni lub kalendarz do codziennego wykreślania.
I ten ostatni pomysł sprawdzi się idealnie w wyobrażeniu, jak długo jeszcze będziemy czekać na święta. Od pierwszego grudnia zaczniemy codziennie o tej samej porze skreślać mijający już dzień. Będzie to też lista kontrolna do właściwego kalendarza adwentowego – dziecku będzie łatwiej zrozumieć co oznacza jedna paczuszka dziennie i łatwiej będzie pohamować próby wyłudzenia kolejnej niespodzianki pod pretekstem, iż nie przypomina sobie, by dzisiaj pobrało cokolwiek.
Warto czekać
W odbieraniu świąt w wymiarze religijnym czynne czekanie i przygotowywanie się jest kluczowe. W perspektywie samej tradycji i duchowego zwolnienia chyba też powinno. Chłonięcie atmosfery, kultywowanie różnych zimowo-grudniowych tradycji, drobne przygotowania i narastające poczucie wyjątkowości – to wszystko dzieje się głównie przed samym kulminacyjnym momentem. W świąteczne dni dzieje się często tak wiele, że nie ma czasu na delektowanie się smakiem zimowej herbaty – bo próbuje się miksu smaków z różnych stołów, nie ma czasu na spokojne oglądanie magicznych świateł strojącego się miasta – bo jest wiele zobowiązań do odhaczenia, nie ma czasu na tłumaczenie dziecku sensu i wartości dawania, pomagania, przygotowania – bo jego uwaga ginie w wirze prezentów, pierników i choinkowych świateł. To czas PRZED jest tak istotny.
Kalendarz adwentowy jest fajnym sposobem na przyciągnięcie dziecięcej uwagi do tego czasu oczekiwania, na włączenie w przygotowania, na wprowadzenie w klimat wyjątkowości i na kultywowanie rodzinnych tradycji. Można to zrobić na wiele sposobów – pod numerkiem na dany dzień można schować świąteczne zadanie do wykonania, upominek, który przyda się przy produkcji świątecznych ozdób lub własnoręcznie tworzonych prezentów, wspólną aktywność w rodzaju przygotowania paczki dla potrzebujących, pieczenia pierników lub wyprawy po choinkę. Z rzeczy materialnych w moim typie są książki i prezenty rozparcelowane na części, które uczą czekania (np. zestaw klocków lub figurek, które pozwolą stworzyć całość po dłuższym czasie). Nie widzę natomiast w roli zawartości kalendarza słodyczy. Może dlatego, że w ogóle nie uznaję obdarowywania cukrem za coś wartościowego. Ale nawet, gdybym dawała dzieciom słodycze, to nie chciałabym wokół nich tworzyć atmosfery nagrody, przyjemności i czegoś wyjątkowego. Wolę podejście, że deser to deser – jedzenie jak każde inne, choć jedzone w wyznaczonej kolejności i ilości. Myślę, że to może w mniejszym stopniu dyskredytować w oczach dziecka kaszę i brokuły.
Materiały do kalendarza adwentowego gotowe do druku
Do wykonania kalendarza adwentowego użyj plików podlinkowanych niżej – mają jakość dostosowaną do formatu A4. Numerki można drukować także na papierze samoprzylepnym – będą szybsze w zastosowaniu.
Tutaj możesz pobrać kalendarz na grudzień 2019 i numery do kalendarza adwentowego (kliknij i pobierz plik pdf).
Daj mi znać w komentarzu, jeśli skorzystasz z tych materiałów, albo oznacz zdjęcie gotowego kalendarza hastagiem #wellwellpl na instagramie – będę miała frajdę z podglądania tych papierków w akcji.
Są to materiały do prywatnego użytku – nie zgadzam się na ich komercyjne wykorzystanie lub zamieszczanie i udostępnianie gdziekolwiek w sieci w sposób inny niż poprzez podanie linku do tej strony.
A tutaj znajdziesz inną wersję naklejek do kalendarza adwentowego (klik).
Planuję stworzenie kalendarza adwentowego w tym roku! Jeśli nie dla dzieciątka to dla… męża ;)
Pozdrawiam!
cudne są te naklejki. nie wiem które teraz wybrać hihi
Może kieruj się resztą opakowania. Jeśli np. szare torebki lub stonowany papier mogą być te nowsze bardziej neonowe. Jeśli efekt ma być stonowany, to bardziej te zeszłoroczne.
Świetne
Przydadzą się nam w tym roku
Super. Dobrej zabawy.