Kalendarz adwentowy jest cudownym wynalazkiem i nie dam sobie wmówić, że bzdura, że komercyjna machina, faszerowanie cukrem, a małe dziecko i tak tego nie zapamięta. Czekanie na święta to jeden z najlepszych elementów całego świętowania, a w sztuce czekania warto się szkolić. Dla ułatwienia procesu zostawiam nasze tegoroczne materiały do druku – kalendarz na grudzień, który liczy się tylko do Świąt i numery do kalendarza adwentowego.

 

Mamo, święta będą jutro, jutro, jutro? Ale kieeedy?

Upływ czasu jest abstrakcją w dziecięcym spojrzeniu na rzeczywistość. Trudno odpowiadać na pytania, trudno znaleźć trafne metafory i zrozumiałe pojęcia. Nie działają żadne tam za trzy godziny, pojutrze, w następny czwartek. U nas sprawdza się oddanie czasu w ręce dziecka – tak by mogło w jakiś namacalny sposób kontrolować jego upływ. Może to być klepsydra pięcio- czy dziesięciominutowa, stoper – choćby ten na piekarniku w kuchni lub kalendarz do codziennego wykreślania.

I ten ostatni pomysł sprawdzi się idealnie w wyobrażeniu, jak długo jeszcze będziemy czekać na święta. Od pierwszego grudnia zaczniemy codziennie o tej samej porze skreślać mijający już dzień. Będzie to też lista kontrolna do właściwego kalendarza adwentowego – dziecku będzie łatwiej zrozumieć co oznacza jedna paczuszka dziennie i łatwiej będzie pohamować próby wyłudzenia kolejnej niespodzianki pod pretekstem, iż nie przypomina sobie, by dzisiaj pobrało cokolwiek.

 

Warto czekać

W odbieraniu świąt w wymiarze religijnym czynne czekanie i przygotowywanie się jest kluczowe. W perspektywie samej tradycji i duchowego zwolnienia chyba też powinno. Chłonięcie atmosfery, kultywowanie różnych zimowo-grudniowych tradycji, drobne przygotowania i narastające poczucie wyjątkowości – to wszystko dzieje się głównie przed samym kulminacyjnym momentem. W świąteczne dni dzieje się często tak wiele, że nie ma czasu na delektowanie się smakiem zimowej herbaty – bo próbuje się miksu smaków z różnych stołów, nie ma czasu na spokojne oglądanie magicznych świateł strojącego się miasta – bo jest wiele zobowiązań do odhaczenia, nie ma czasu na tłumaczenie dziecku sensu i wartości dawania, pomagania, przygotowania – bo jego uwaga ginie w wirze prezentów, pierników i choinkowych świateł. To czas PRZED jest tak istotny.

Kalendarz adwentowy jest fajnym sposobem na przyciągnięcie dziecięcej uwagi do tego czasu oczekiwania, na włączenie w przygotowania, na wprowadzenie w klimat wyjątkowości i na kultywowanie rodzinnych tradycji. Można to zrobić na wiele sposobów – pod numerkiem na dany dzień można schować świąteczne zadanie do wykonania, upominek, który przyda się przy produkcji świątecznych ozdób lub własnoręcznie tworzonych prezentów, wspólną aktywność w rodzaju przygotowania paczki dla potrzebujących, pieczenia pierników lub wyprawy po choinkę. Z rzeczy materialnych w moim typie są książki i prezenty rozparcelowane na części, które uczą czekania (np. zestaw klocków lub figurek, które pozwolą stworzyć całość po dłuższym czasie). Nie widzę natomiast w roli zawartości kalendarza słodyczy. Może dlatego, że w ogóle nie uznaję obdarowywania cukrem za coś wartościowego. Ale nawet, gdybym dawała dzieciom słodycze, to nie chciałabym wokół nich tworzyć atmosfery nagrody, przyjemności i czegoś wyjątkowego. Wolę podejście, że deser to deser – jedzenie jak każde inne, choć jedzone w wyznaczonej kolejności i ilości. Myślę, że to może w mniejszym stopniu dyskredytować w oczach dziecka kaszę i brokuły.

 

Materiały do kalendarza adwentowego gotowe do druku

kalendarz adwentowy do pobraniaDo wykonania kalendarza adwentowego użyj plików podlinkowanych niżej – mają jakość dostosowaną do formatu A4. Numerki można drukować także na papierze samoprzylepnym – będą szybsze w zastosowaniu.

Tutaj możesz pobrać kalendarz na grudzień 2019 i numery do kalendarza adwentowego (kliknij i pobierz plik pdf).

Daj mi znać w komentarzu, jeśli skorzystasz z tych materiałów, albo oznacz zdjęcie gotowego kalendarza hastagiem #wellwellpl na instagramie – będę miała frajdę z podglądania tych papierków w akcji.

Są to materiały do prywatnego użytku – nie zgadzam się na ich komercyjne wykorzystanie lub zamieszczanie i udostępnianie gdziekolwiek w sieci w sposób inny niż poprzez podanie linku do tej strony.

 

 

 

 

cyfry do kalendarza adwentowego

 

A tutaj znajdziesz inną wersję naklejek do kalendarza adwentowego (klik).

 

 

 

 

 

 

 

Planer – kalendarz na rok 2021 do druku