Czeka Cię zawodowa zmiana i nie jest to prosta sytuacja, w której przeskakujesz płynnie z jednego stanowiska na inne – np. awansując lub zmieniając pracodawcę? Chcesz dokonać większej zmiany i obawiasz się, że przerosną Cię koszty tego przedsięwzięcia? Dziś mam dla Ciebie kilka pomysłów na to, jak zmienić pracę i nie zbankrutować w tym czasie.

Jak zmniejszyć koszt przebranżowienia?

Każda sytuacja jest naszpikowana różnymi indywidualnymi uwarunkowaniami i nie da się wygenerować jednej uniwersalnej recepty na tanie przebranżowienie. Niech poniższe pomysły będą inspiracją i posłużą do ułożenia własnej strategii poprzez wybranie tego, co pasuje do Ciebie i Twojej sytuacji.

Krótsza droga jest tańsza

Zrób gruntowny bilans swoich zasobów i wyciągnij z dotychczasowych doświadczeń wszelkie oczywiste ale i te wymagające głębszej analizy kwestie. Zyskaj pełną świadomość swoich umiejętności, kompetencji, mocnych stron. Przeanalizuj jak to co już masz możesz wykorzystać na nowej ścieżce zawodowej i świadomie wybieraj jej kierunek oraz styl w jaki zechcesz na nią wkroczyć.

Rzetelne doszacowanie swoich umiejętności i zestawienie ich z wymaganiami branż, które rozważasz jako miejsce dla siebie jest zadaniem, które koniecznie trzeba wykonać przed podjęciem decyzji i które może oszczędzić kolosalne sumy pieniędzy oraz mnóstwo czasu. Niewiele z nas może sobie pozwolić na wyruszenie w podróż bez znajomości kosztu wycieczki i dobrego porównania oczekiwań i możliwości z charakterem destynacji. Z przebranżowieniem jest identycznie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ocenić swoje mocne i słabe strony w kontekście zawodowym – sprawdź mój program Bilans Zawodowy – może to coś dla Ciebie.

Korzystaj z darmowej wiedzy

Obecnie na rynku pracy znacznie bardziej ceni się realne kompetencje poparte doświadczeniami, dowodami, osiągnięciami od kolejnych papierków z uczelni czy instytucji szkoleniowych. Oczywiście tam, gdzie wymagane są konkretne uprawnienia, dyplomów i certyfikatów nie unikniemy. Jednak zdecydowaną większość umiejętności znakomicie potwierdzi przeprowadzony projekt, portfolio, wolontariat czy np. wykonanie jakiegoś zadania w praktyce.

Gdy z zestawienia bilansu swoich umiejętności z wymaganiami branży, do której aspirujesz wyjdzie Ci konieczność uzupełnienia jakiejś luki, koniecznie sprawdź, co, jak i gdzie możesz zrobić na własną rękę – taniej lub nawet zupełnie darmowo. Przykładowe ścieżki:

  • przejrzyj portale oferujące darmowe kursy online z certyfikatem – może mają to, czego szukasz
  • zajrzyj na strony lokalnych organizacji realizujących projekty aktywizacji zawodowej dofinansowane np. przez miasto lub ze środków unijnych
  • w branżach o dużym zapotrzebowaniu na nowych pracowników (np. IT, opieka nad seniorami) poszukaj firm oferujących darmowe przeszkolenie do pracy
  • “wymieniaj się” – poszukaj kogoś, kto umie to, czego chcesz się nauczyć i sprawdź, czy możecie sobie wzajemnie pomóc w rozwoju (świetnie wychodzi to przy nauce języków obcych, ale absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, by ten schemat wykorzystać w każdej innej dziedzinie)
  • poszukaj możliwości przeszkolenia w temacie, który Cię interesuje u obecnego pracodawcy – czasami budżety szkoleniowe są dość elastyczne i można mądrze je wykorzystać gdzieś poza schematem
  • zrób coś – podejmij się projektu w dziedzinie, którą chcesz zgłębić – na własny użytek, dla kogoś innego, w ramach wolontariatu, jako wsparcie jakiejś organizacji – wybierz tak, by skorzystać z doświadczeń innych osób i dzięki temu nauczyć się jak najwięcej

Korzystaj ze wsparcia

Czasami poszukanie płatnej pomocy eksperta może pomóc szybciej uświadomić sobie swoje potrzeby, ułożyć plan działania i sukcesywnie go wdrażać. Gdy płacimy za jakąś usługę wspierającą w dokonaniu zmiany zawodowej często czujemy się zmotywowane do działania (żeby kasa nie poszła w błoto), utwierdzone w sensowności pomysłu (i nie wymyślamy wciąż kolejnych scenariuszy) oraz wyposażone w niezbędną pomoc (np. wiedzę, obecność, dostęp do eksperckich doświadczeń).

Może potrzebujesz mentora, doradcy z jakiejś dziedziny, coacha kariery wspierającego w procesie zmiany, doradcy zawodowego, psychoterapeuty? Pomyśl dzięki komu możesz zwiększyć swoje szanse i szybciej osiągnąć cel. Przelicz sobie, na ile taka inwestycja jest konieczna, na ile po prostu efektywna finansowo.

W tym temacie zostawię tu piękny link pod SEO i zaproszę Cię do skorzystania z moich usług, jeśli tylko uznasz to za spójne z Twoim celem – doradca zawodowy online, konsultantka kariery, job-coach.

Planujesz taką większą zmianę zawodową? Jak daleki skok między branżami Cię czeka? Co jest największym wyzwaniem? Możesz podzielić się planami w komentarzu lub wiadomości email – może będę mogła pomóc w kolejnym poście w tym temacie lub indywidualnie.

Do przeczytania!

Lucyna Sielicka