Wiele razy się zastanawiałam w jaki sposób się zabić. Myśl o tym, że w ostateczności można raz na zawsze uciąć wszystkie problemy jest kojąca. Wielokrotnie pielęgnowałam ją w sobie, żeby się uspokoić, paradoksalnie wzmocnić, nabrać odwagi. Przecież dopóki to ja decyduję o swoim być albo nie być, nikt i nic nie jest w stanie prawdziwie mi zaszkodzić. Mam pełną władzę. Gdy ktoś pytał „a co jeśli…”, odpowiadałam niby żartem „najwyżej ucieknę”. Ze szkoły, z miasta, od bliskich, od wrogów, od długów – od czegokolwiek co mnie przerośnie. Tak mówiłam, bo to lepiej brzmiało, ale w rzeczywistości dla bezpieczeństwa zawsze miałam przy sobie chusteczki higieniczne, plastry na otarte pięty i podręczne drzwi awaryjne w postaci samobójstwa.

Tylko jak się zabić szybko i bez bólu? Jak popełnić samobójstwo? Jakie tabletki połączyć ze sobą, żeby nie pomogło płukanie żołądka, gdzie skoczyć z mostu, czy podcięcie sobie żył jest bardzo bolesne i jak szybko następuje zgon? Jakie substancje są trujące dla człowieka i jak je zdobyć? Z którego piętra trzeba wyskoczyć żeby się zabić? Jak się powiesić? Jak zawiązać węzeł na pętli na szyję? Jak zatrzymać akcję serca? Nigdy tego nie opracowałam.

W każdym miesiącu tysiące osób szukają takich informacji w internecie.

Jeśli Ty też tak tu trafiłeś, to może wzmocni Cię informacja, że wcale nie jesteś sam, że mnóstwo ludzi przeżywa coś równie poważnego. Nawet jeśli chcesz umrzeć lub sądzisz, że Twoje istnienie nikogo nie obchodzi, to może spróbujesz sobie wyobrazić, ilu ludzi szczerze chciałoby Cię powstrzymać, gdyby wiedziało do czego się przymierzasz. Ja chciałabym z całych sił. Nie umiem sobie wyobrazić życia w depresji, poczucia bycia w sytuacji bez wyjścia, bezsilności, strachu lub bólu, które ostatecznie odbierają chęć istnienia. Nie wiem jak to jest i nie znam się na profesjonalnej pomocy.

Mam tylko jedną prośbę – jeśli chcesz się zabić, to przecież zawsze zdążysz to jeszcze zrobić. Daj sobie szansę, daj szansę światu, ludziom, losowi, daj sobie czas. Ocena własnej rzeczywistości tak bardzo zmienia się z upływem czasu. Pozwól komuś by Ci pomógł. Może na początek jedna rozmowa?

116 123 – Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
22 425 98 48 – Telefoniczna pierwsza pomoc psychologiczna
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
800 112 800 – „Telefon Nadziei” dla kobiet w ciąży i matek w trudnej sytuacji życiowej

 

————

Post powstał w ramach wsparcia akcji, która ma na celu zepchnięcie w niebyt szarego końca wyszukiwarki Google tekstów zawierających instruktaż odebrania sobie życia. Chcemy, żeby ludzie, którzy szukają przepisu na szybką śmierć znaleźli zamiast nich przyrzeczenie, że światu na nich zależy i jakąś myśli, kropkę, drobinę lub numery telefonu, które mogą być dobrym początkiem walki o siebie.