Wierzę w to, że inwestowanie we własny rozwój jest jednym z najlepszych możliwych przedsięwzięć. Nieustanne uzupełnianie kompetencji jest dobrą receptą na niepewne czasy, skuteczną polisą na wszelkie życiowe zawirowania i ubezpieczeniem przed popadaniem w marazm i ślepe uliczki. Dziś zostawiam Ci kilka propozycji wyjątkowo budżetowych – jedyne czego potrzebujesz to zainwestowania w siebie czasu i transferu internetowego – wszystkie poniższe kursy są bezpłatne.

Darmowe kursy online z certyfikatem

Na stronie Akademii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości znajdziesz bezpłatne kursy online z zakresu finansów, marketingu, prawa, zarządzania i rozwoju kompetencji. Są na przystępnym poziomie, intuicyjne i przyjemne w odbiorze. Po zakończeniu możesz otrzymać certyfikat. Dobry sposób na poszerzenie wiedzy, zdobycie informacji z wiarygodnego źródła lub wstępne wybadanie czy dany obszar tematyczny może nas zainteresować.

Bezpłatne ścieżki rozwoju i kursy pozwalające zdobyć podstawowe umiejętności technologiczne istotne z perspektywy zawodowej, takie jak: zdolności przywódcze, umiejętności komunikacyjne, umiejętności programowania, umiejętności rozwiązywania problemów. Przeszkolisz się tu np. z cyberbezpieczeństwa, zarządzania projektami IT czy tworzenia stron internetowych. Certyfikaty zwane tu cyfrowymi poświadczeniami są bezpłatne. Czas oczekiwania na wydanie poświadczenia wynosi od 24 do 48 godzin.

Znajdziesz tu 16 kursów wspierających w powrocie na rynek pracy, znalezieniu lepszej pracy oraz zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Zgłębisz np. sprzedaż na Facebooku, podstawy marketingu, wyznaczanie celu, tworzenie modelu biznesowego

Aktualnie dostępnych jest 28 kursów w języku polskim. Część z nich to szkolenia z usług Google (np. Google Ads, Cloud) i pokrewnych tematów. Ale jest też sporo szerszych zagadnień np. networking, wystąpienia publiczne, wydajność w pracy. Szczególnie godny uwagi wydaje się 40 godzinny kurs “Podstawy marketingu internetowego” (dostępny jest certyfikat ukończenia). Google wraz z SGH organizuje też kurs marketingu internetowego “Umiejętności jutra” – nabory odbywają się w trybie konkursowym, ale warto sprawdzać, kiedy pojawią się kolejne edycje, bo to bardzo obszerny i wartościowy kurs zwieńczony egzaminem. Może nawet okazać się startem do nowego zawodu dzięki dostępnym dla kursantów programom stażowym.

Kursy dostępne na platformie są bezpłatne i w przeważającej większości ich zakończenie potwierdza certyfikat lub zaświadczenie. Do dyspozycji są tu tematy z informatyki, zarządzania, marketingu, technologii. Można tu dowiedzieć się czegoś na przykład o zarządzaniu projektami, plazmie niskotemperaturowej, budowaniu marki, pozycjonowaniu czy programowaniu. Graficznie nie jest to najciekawsze miejsce, ale dla zdeterminowanych w zupełności wystarczające.

Materiały dostępne są jako szkolenia on-line, e-learningi i kursy. Dotyczą marketingu i sprzedaży, finansów i księgowości, programowania, przedsiębiorczości i zarządzania, pierwszego biznesu, prawa, kompetencji miękkich. Możesz tu np. zgłębić zmiany w prawie pracy albo zrobić sobie kurs Excela.

Ogromna baza materiałów, kursów i ścieżek rozwoju na poziomie uniwersyteckim. Ograniczenia – uczysz się w językach obcych + konieczność uiszczenia opłaty za rozszerzenia niektórych materiałów i certyfikaty. Zobacz przykład: szkolenia social media manager. Inne obszary to np. sztuczna inteligencja, psychologia, pisanie, statystyka, ekonomia i wiele innych (tu wyszukiwarka tematów, języków i dostępności).

Platforma dedykowana jest organizacjom pozarządowym. Duża część tematów jest jednak dość uniwersalna i może przydać się także w innych obszarach działalności. Dostępne są tu kursy online, filmy edukacyjne, nagrania webinariów dotyczące m.in. fundraisingu, czyli pozyskiwania środków przez organizacje pozarządowe, zarządzania strategicznego, finansami, zespołem, marketingu, ewaluacji czy rozwoju osobistego.

Na stronie znajdziesz Akademię rozwoju dla kobiet – pakiet materiałów z certyfikatem, które przybliżają tematy zakładania działalności gospodarczej i pierwszych kroków w biznesie oraz tworzenia strony internetowej. Akademia pokazuje, jak z wykorzystaniem metody myślenia projektowego realizować swoje pomysły na projekty społeczne i biznesowe. Poza Akademią udostępniono też wiele innych bezpłatnych kursów z obszaru rozwoju zawodowego, przedsiębiorczości, zarządzania projektami, cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju.

Tu jest bardziej naukowo – możemy uczestniczyć w kursach uniwersyteckich zwieńczonych egzaminem i certyfikatem. Kursy składają się z kilku lub kilkunastu modułów (nagranych wykładów), podzielonych na kilkunastominutowe części, a także z dodatkowych materiałów – artykułów naukowych, fragmentów książek czy zestawów ćwiczeń i testów. Tematy bardzo szerokie – np. religioznawstwo, psychologia, prawo, metodologia nauk, filozofia, genetyka. Może mniej praktyczne, ale świetne do pogłębiania zainteresowań.

Na stronie dostępne są bezpłatne kursy mające na celu wspierać osoby z niepełnosprawnością w codziennym funkcjonowaniu. Część materiałów dotyczy rozwijania kompetencji zawodowych – np. podstaw marketingu internetowego, obsługi programów graficznych, SEO, księgowości w małej firmie.

Kursy, ścieżki rozwoju i certyfikacje z marketingu, sprzedaży, projektowania czy obsługi klienta.

KURS MAILOWY – 4 tygodnie do satysfakcji w pracy

jak znaleźć satysfakcjonującą pracę

Ta platforma należy do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Znajdują się tu kursy dotyczące m.in. programowania, obsługi programów, języków obcych, rozwoju osobistego, zarządzania, biznesu. Można dokształcić się np. z rysunku technicznego, obsługi logistycznej, podstaw programowania w Phython3, psychologii społecznej lub budowania kwestionariuszy w badaniach ilościowych.

Bezpłatne kursy w części umożliwiające uzyskanie certyfikatu w zakresie technologii, komunikacji czy zarządzania. Materiały kierowane są w głównej mierze do osób z sektora organizacji pozarządowych: pracowników fundacji, stowarzyszeń, związków nieformalnych oraz niezależnych aktywistów i ten kontekst branżowy dominuje w przykładach najlepszych praktyk czy sposobach zastosowań określonej wiedzy.

Inne bezpłatne szkolenia i kursy

w niektórych nauka jest bezpłatna – ale płatny jest certyfikat lub nie ma go w ogóle

– Polecam zatrzymanie się i przeanalizowanie jaki cel przyświeca Twojej potrzebie poszukiwania bezpłatnych kursów. Czy chcesz zaktualizować CV, zdobyć nową wiedzę, przetestować czy jakiś temat jest dla Ciebie atrakcyjny, poszukać rad od praktyków, zdobyć specjalizację, czy przeciwnie, zyskać ogólny ogląd jakiegoś obszaru… Uświadomienie sobie swoich potrzeb wesprze Cię w doborze adekwatnego rozwiązania.

– W wirze pochłaniania wiedzy możesz wesprzeć swoją efektywność informacjami z tekstu “Jak się szybko uczyć“.

– Jeśli nie wiesz, czego się uczyć, co wybrać, co tak naprawdę Cię interesuje, co ma największy sens w Twojej aktualnej sytuacji, polecam Ci skorzystanie ze wsparcia w ustaleniu celu zawodowego i ułożeniu planu działania obejmującego również uzupełnianie kompetencji. Możesz zapisać się na bezpłatną konsultację wstępną – tutaj udostępniam terminy.

– Jeśli chcesz być na bieżąco z podpowiedziami i aktualnościami z obszaru rozwoju zawodowego – zostaw swój adres email w poniższym formularzu. Będziemy w kontakcie.