Wyobraź sobie swoje dziecko blade z przerażenia pod zielonkawą ścianą na szpitalnym korytarzu, wyobraź sobie swoją córkę płaczącą nad książką o kaczce i jej kaczej mamie, wyobraź sobie swojego syna, który założył dziś ten nowy ciemny płaszcz, bo pasuje na Twoją ceremonię pogrzebową. Nie chcesz nawet przez chwilę o tym myśleć? Nie musisz. Wystarczy, że spełnisz swój obowiązek, dasz szansę na normalne życie sobie i swoim bliskim – wykonasz zalecane badania profilaktyczne.

Jeśli w czasie ciąży wykonywałaś wszystkie zalecane badania profilaktyczne, dlaczego miałabyś przestać po narodzinach dziecka? Bo stan Twojego organizmu nie dotyczy go już bezpośrednio? To tak się tylko wydaje. Choroba rodzica wpływa na życie dziecka, jak nic innego, zmienia codzienność, odbiera beztroskę wprowadzając strach jako stały element życia, modyfikuje sytuację finansową, zmienia marzenia na te bardzo przyziemne. Chcesz być zawsze obok, chcesz być niezawodny, chcesz być wsparciem – nie dasz rady będąc w chorobie lub już w ogóle nie będąc…

Kalendarz badań profilaktycznych powinien ułożyć Ci lekarz, który uwzględni m.in. wiek, aktualny stan zdrowia, rodzaj ewentualnych dodatkowych zagrożeń. Zainicjuj ten temat na najbliższej wizycie, a już dziś wpisz do kalendarza swój plan minimum.

Zapraszam Cię do akcji „Jesteś im to winien„. Pochwal się tu w komentarzu lub gdzie tylko chcesz, że działasz, że jesteś świadomy, że wykonujesz badania profilaktyczne. Przypomnij innym, że mają obowiązek wobec Ciebie. Może sprezentuj komuś opornemu pakiet badań na Boże Narodzenie? Ja zapisałam się dziś na cyto! Dziękuję za oklaski ;)

kalendarz badań profilaktycznych kobiet i mężczyzn