Pierwszy miesiąc stycznia dobiega końca. Cieszę się, bo teraz szczególnie intensywnie karmie się myślą, że z każdym dniem jesteśmy bliżej wiosny. W teorii uznaję, że trzeba żyć tak, by każdy miesiąc, każda pogoda i każdy dzień tygodnia miał swoją jakość i wartość, bo bez sensu pół życia spędzać na czekaniu na lepsze czasy. Jednak realia pokazały mi, że moją teorię mogę sobie zachować w sferze ideałów, bo tutaj dzieje się życie, liczne kwarantanny, zimne porywiste wiatry od morza i inne niesprzyjające okoliczności. Co więc dobrego w oczekiwaniu na pierwsze wiosenne promienie?

NEWSLETTER Biznoteka – poznasz treść 52 książek biznesowych rocznie

Do bezpłatnego newslettera Biznoteki zapiszesz się na tej stronie. Co czwartek wprost do Twojej skrzynki wpadnie obszerne streszczenie jednej książki. Dowiesz się trochę o autorze, przeczytasz o czym książka mówi i poznasz kilka wątków i porad z danej pozycji. Z samego omówienia można zaczerpnąć naprawdę sporo przemyśleń, a na pewno z dużym prawdopodobieństwem ocenić czy warto daną książkę kupić i poznać w całości. W ramach newslettera jest też opcja wykupienia płatnego dostępu dającego jeszcze więcej informacji o książce.

TEST PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH

O tym teście wspierającym w w rozwoju kariery dowiedziałam się na studiach podczas szkolenia z jego wykorzystania. Wcześniej o nim nie słyszałam – nie jest tak popularny jak np. test Gallupa. W ramach poznawania narzędzia miałam okazję sprawdzić to badanie również na sobie. Raport, który otrzymałam totalnie mnie zaskoczył. Jest bardzo obszerny. Obejmuje np. charakterystykę kompetencji osobistych, czynniki motywujące i demotywujące w środowisku pracy, preferowane czynności zawodowe, przykłady polecanych funkcji i zawodów, wskazówki rozwojowe, podsumowanie możliwych mocnych oraz słabszych stron. Jest świetną bazą do zwiększania samoświadomości i kopalnią informacji do wykorzystania przy planowaniu swojej kariery i podejmowaniu decyzji dotyczących życia zawodowego i nie tylko.

Teraz możesz ten test wykonać u mnie. Wszystko dzieje się online w dogodnym czasie i warunkach. Tutaj przeczytasz więcej o tym teście predyspozycji zawodowych.

KSIĄŻKA – działaj, gdy świat jeszcze śpi

Z koncepcją, wedle której małe kroki czy krótki, ale regularny czas poświęcany na coś działają dla zrealizowania jakiegoś zamierzenia istne cuda, zgodzę się od razu. Aaale dlaczego ma to być rano? Postanowiłam dać szanse pomysłowi wstawania wcześniej i sprawdzić, jakie argumenty ma autorka książki “Power hour. Godzina mocy“. Poradnik czyta się lekko i szybko. Zawiera mnóstwo argumentów i inspiracji skłaniających do pracy nad swoimi nawykami i wspierających w odzyskaniu kontroli nad swoim czasem. Czytaj, jeśli czujesz, że czekają na Ciebie jakieś cele do zrealizowania i nie masz na nie czasu, albo gdy Twój dzień nie zaczyna się w sposób dodający energii i siły sprawczej.

“Napisano już wiele książek na temat porannych rytuałów i codziennych nawyków osób wysokowydajnych – a ja przeczytałam większość z nich. Jedno, w czym wszyscy autorzy się ze sobą zgadzają, to że pierwsza godzina p przebudzeniu jest kluczowa. Wpływa na nasz poziom energii, nastrój i podejmowanie decyzji w ciągu całego dnia” (s. 275).

WYKŁAD – Jak znaleźć siłę do działania?

Czy podczas realizacji jakiegoś zamierzenia dopada Cię zniechęcenie, odwlekanie, spadek motywacji? To standard. Nie ma więc co się przejmować i wymyślać sobie od leniuchów i pokrastynatorek. Lepiej posłuchać wykładu (tu link) i prostymi, a skutecznymi patentami zwiększyć swoje pokłady silnej woli. Polecam słuchać z notesem w dłoni i od razu zapisać sobie kroki do wdrożenia.

Poprzednie wpisy z tej serii:

A to dobre #1, A to dobre #2, A to dobre #3, A to dobre #4, A to dobre #5, A to dobre #6, A to dobre #7, A to dobre #8, A to dobre #9, A to dobre #10, A to dobre #11.