Jest kilka pozycji, na które czekam z wielką niecierpliwością. Przeczytałabym je chętnie już, teraz, natychmiast i za wszelką cenę mierzoną w złotówkach i w nieprzespanych dobach. Gdyby tylko ktoś je wreszcie napisał…

 

1. „Szczepić czy nie – jedyna słuszna odpowiedź”.

Dyskusji na temat szczepień jest multum, emocje często sięgają zenitu, zwłaszcza w internetach pada mnóstwo argumentów za i przeciw, z których większość to jakieś wierutne brednie. A ja bym chciała, żeby wydano jedynie słuszną publikację autorstwa setek światowych specjalistów pod redakcją jakiegoś profesora wszystkich profesorów. Niechby tam padła odpowiedź, niechby była uniwersalna i rozwiewająca wszystkie wątpliwości, niechby pozamykała buzie wszystkim oszołom siejącym panikę wśród i tak zestresowanych zdrowiem dzieci rodziców. I chociaż wiem, że jednej odpowiedzi nie ma, bo każde dziecko jest osobnym przypadkiem i czasami ze względu na stan zdrowia konieczne jest odrębna ocena, to marzy mi się merytoryczna zmowa autorytetów, bo aktualnie to świrusy się silnie jednoczą.

 

2. „Tajemna wiedza, która uśpi każde dziecko”.

Coś z półki między Harrym Potterem i Domem nad Rozlewiskiem. Jakiś przełomowy patent, który da się łatwo zastosować i spowoduje, że każde dziecko, o każdej porze i w każdych okolicznościach, gdy tylko będzie zmęczone położy się i po prostu (uwaga, trudne do wyobrażenia) zaśnie. Nie po 3 godzinach, nie po 20 modlitwach, nie po nalewce z makówek, nie po maratonie Świnki Peppy – tylko tak zupełnie od niechcenia – kołderka, buziak i gotowe. To byłby bestseller wszech czasów. I wielu to przewidywało – powstały peany na cześć rytuałów (nasze zaczynały się już koło południa), powstały pozycje z matematyczną precyzją rozpisujące przez ile minut należy skazywać dziecko na płacz, żeby załapało, że wszyscy mają je gdzieś i poszło spać. Miliony pomysłów – że kaszą zapchaj, że okna zasłoń ze szczelnością godną tamy na Jangcy, że nie bujaj, że bujaj. A sprawdza się i tak jedno – gdy zaśnie, to zaśnie.

 

3. „Miejsce” – horror wszech czasów.

Historia oparta na faktach, opowieść o miejscu, do którego trafiają wszystkie zagubione klocki Lego, wszystkie pojedyncze skarpetki, pary rękawiczek, spinki założone do przedszkola i oczy rudego misia. Hipotezy wyjaśniające na co patrzą niemowlęta, gdy szeroko otwarte źrenice kierują gdzieś w pustą przestrzeń nad naszą głową.Tłumaczenie komunikatów nadawanych dziecięcym głosem przez elektroniczną nianię, gdy naszych dzieci nie ma akurat w domu. Instruktaż jak zabić włochatego pająka gołą ręką tak, by nie powielać arachnofobii w kolejnych pokoleniach.

 

4. „Celebryci radzą każdej gospodyni domowej”.

Najlepsze patenty od znanych z kina, z telewizji, ze sceny, z blogów i z niczego. Jak mieć płaski brzuch jeszcze przed porodem, ile zapłacić niani, żeby z naszego domu wynosiła tylko dobre o nas opinie, jaka woda jest najlepsza na diecie bezlaktozowej, bezcukrowej, bezmięsnej, bezglutenowej i bezsensownej. Rady jak karmić piersią tylko nie swoją, minimalizm dla zakupoholików, jak zmieścić kącik dla dziecka na 120 metrach kwadratowych sypialni, outfit na ustawianą sesję noworodkową, który wózek będzie dla naszego dziecka naj… droższy, od którego miesiąca można przejść na ptasie mleczko. Gdyby ktoś tak to wszystko spisał w jednym miejscu, absurd sięgnąłby zenitu i już żadna z nas nie poczułaby się słabo z instagramem odpalonym w prawej dłoni, gdy w lewej dzierży rączkę spacerówki po starszej kuzynce, albo poprawia pasmo włosów wmykających się z szurniętego koczka na czubku głowy.

 

5. Encyklopedia wszechrzeczy, czyli odpowiedź na każde 'dlaczego'.

Dzieci na pewnym etapie zadają jakieś setki pytań. Setki na minutę. Doprawdy nie wiem, jaka mogłaby być zadowalająca odpowiedź na prawie każde pytanie zaczynające się od „dlaczego”. Wszystko co tylko powiem prowokuje do dalszych pytań, aż w końcu docieramy do takiego poziomu abstrakcji lub absurdu, że pozostaje tylko wyciągnąć czekoladkę z torebki i zmienić temat.

 

6. „Jak wychować szczęśliwe dziecko”.

Gdyby ktoś poznał odpowiedź, gdyby dał gwarancję… Jestem pewna, że to zagadnienie łączy wszystkich rodziców. Tych szczepiących, tych nieszczepiących, karmiących glutenem i tych od wesołych jajek, białych, czarnych i tęczowych. Wyrzekłabym się płaszczyków z Zary, lodów rzemieślniczych, wszystkich lektur począwszy od „Janka Muzykanta”, 52 metrów z 56 metrażowego domostwa. Spieniężyłabym wszystkie dobra, sprzedała nerkę i jechała na 3 etatach byleby uciułać na tę receptę. Po prostu wszystkie marzenia bledną w obliczu tego jednego. Wszystkie.

A Wam czego brakuje w podręcznej biblioteczce?