Listopad – skreślam go (+kalendarz do druku)

Category: Od rzeczy

Listopad to nie brzmi dobrze. Ściemnia mi się przed oczami, pod powiekami widzę drogę do przychodni i kolejkę w aptece. Wyjście z domu ze względu na zabakcylowanie lub nieznośną pogodę przechodzi w sferę marzeń. Poza tym trzeba ubrać dwoje dzieci na cebulę – po czymś takim nie starczy mi raczej sił na ubranie siebie. Ciemno, mokro, szaro i do wiosny niemożliwie daleko. Tak… l-i-s-t-o-p-a-d. Przeliteruję to i zapiszę jeszcze w kalendarzu (listopad 2016 do druku jest na końcu tekstu).


L – jak leń

Ten miesiąc sprzyja celebrowaniu siebie. Tak wiele spraw jest poza zasięgiem. Nie będzie zbyt wielu wycieczek, spacery będą krótkie, żadnych wakacji, żadnych plenerowych powinności. Skoro pogoda nie pozwala na wiele, bez skrupułów można zasiąść pod kocem, obejrzeć serial, poczytać przez pół nocy, skoro noc zaczyna się o szesnastej. Gorące napoje z natury rzeczy trzeba pić powoli, na ciasto ze śliwkami trzeba poczekać. Trochę lenistwa – wreszcie.

I – jak imbir

Czas na rozgrzewanie. Warto spróbować też od środka. Podobno produkty spożywcze dzielą się na rozgrzewające i wychładzające organizm. Skoro zimno za oknem nie róbmy sobie tego samego od wewnątrz. W listopadzie warto stawiać na imbir, kawę, wino. No, podoba mi się. Rozgrzewają też: papryka, czosnek, kokos, ananas, owies, bazylia, kardamon, ryby słodkowodne. Wyziębiają za to na przykład: ryż, banany, pomidory, mięta. Ok, za kawę oddam banany.

S – jak sweter

Wreszcie jest szczyt sezonu na te grubo plecione, puchate aż po lekko kiczowaty moherek, cienkie, obszerne, wszystkie. Jeszcze tak nie ciążą, jeszcze się nimi nie zmęczyliśmy. Zakładam sweter i od razu uruchamia się działanie ocieplające, umilające i maskujące dodatkowy kawałek ciasta.

T – jak trening

To jest dobry czas. Nie działa deprymująca presja sezonu bikini, nie ma aż tylu rozpraszaczy w przyrodzie, wieczory się dłużą. Leniwe posiedzenia z książką domagają się równowagi. Brakuje energii. Tak, teraz można się w coś wkręcić na dobre. Gdy zacznie się biegać w listopadzie, większa szansa na utrzymanie nawyku piękną, antywymówkową wiosną. Gdy poczuje się ożywczy przypływ mocy po zumbie, nie zechce się go oddać go bez walki.

O – jak odliczanie

Policzmy, oszacujmy. Nie jest tak źle. Do świąt już tylko 53 dni, a w połowie miesiąca ledwie 38. Można się rzucić w wir przyjemności związanych z przygotowaniami. Poza tym z każdym dniem bliżej do wiosny. 140 dni zostało. Czym jest 140 dni wobec wieczności!

P – jak prezenty

Nastał idealny czas na wybieranie świątecznych prezentów. Jeszcze można kaprysić, jeszcze listy prezentowe mogą nie mieć końca, jeszcze nie ma stresu, że kurier nie zdąży. Wraz z mroźnym powietrzem, kubkiem gorącej czekolady i zapachem pomarańczy przychodzi ten klimat. Sama przyjemność planowania innym uśmiechów.

A – jak aromaterapia

Nie wiem czy też tak macie, ale ja jesienią jestem bardziej podatna na wpływ zapachów. W ciepłe pory roku dzieje się tyle, że zapachy nie są kluczowe. A teraz bosko pachnie domowe ciasto, świeżo parzona kawa, waniliowa świeczka, rozgrzewająca po spacerze kąpiel z pianą, pomarańcze wyjątkowo smaczne zimą, próby pierników lub maślanych ciastek. Wdech, wydech i jest dobrze.

D – jak dom

Teraz prawdziwie można docenić własne cztery kąty. Nie gna nas do piaskownicy, nie gna na plażę, nawet na spacer po dzielni zmuszamy się podstępem, obiecując sobie domowe ciacho do serwowanej po powrocie herbaty. Układamy wygodne sterty z poduch, wyjmujemy albumy ze zdjęciami, czytamy zbiorowo książki, urzędujemy w kuchni. Gdy tylko jesteśmy razem, jest dobrze, a wiatr i deszcz dudniący o szybę robi klimat.

 

Skreślam więc kolejne dni, kreślę plany, zakreślam ślimaki z cukru pudru na szarlotce. Jeśli macie ochotę, wydrukujcie sobie mój kalendarz – skreślajcie bez skrupułów i wedle uznania.

kalendarz-listopad-2016

Tutaj znajdziecie plik do druku – to lekko liściasty kalendarz na listopad w formacie A4 (klik).

 

 

PREVIOUS POST

Zasyp dołek - uszczęśliwiacze na jesień

NEXT POST

Zrobisz wszystko dla dziecka? Nie rób.

Related articles

ulubieńcy sierpnia 2017

A to dobre #1

Drewniane tabliczki do nauki liter

Kalendarz na czerwiec