Wystrój wnętrz wprost z murów nowojorskiej biblioteki? Do tego za darmoszkę i bez wychodzenia z domu? Jest taka możliwość. Wystarczy wejść na stronę The New York Public Library (o tu) i korzystając z wyszukiwarki znaleźć sobie coś ładnego do wydrukowania i oprawienia. To może uzależniać! Poza zadowoleniem z uzyskanego we wnętrzu efektu, można bardzo polubić dostępną na wyciągnięcie ręki moc zmieniania swojego otoczenia, obudzić kreatywne zapędy, poczuć dumę z samodzielnego wykreowania aranżacji lub stworzenia niebanalnego prezentu.

Jeśli przeglądacie cyfrowe zbiory z zamiarem wykorzystania zasobów, zaznaczcie w wyszukiwarce opcję ‚Search only public domain materials‚ i przeglądajcie również kolekcje – nie pominiecie słabiej skatalogowanych materiałów i znajdziecie od razu pasujące do siebie ilustracje, z których da się budować galerie. Do pobrania są różne typy plików (najlepsza jakość to TIF) i czasami obrazki będą wymagały odpowiedniego wykadrowania lub dostosowania do potrzebnego formatu.

 

Podczas wirtualnej wycieczki po zasobach biblioteki najchętniej zawieszałam oko na modowych ilustracjach i starych fotografiach. Widziałabym w swojej sypialni galerię retro obrazków prezentujących gorsetowe kiecki z dawnych lat (ale nie mam sypialni:). Inne motywy, które wydają mi się godne wykorzystania przedstawiam poniżej. Pod zdjęciami z moimi propozycjami zamieszczam bezpośrednie linki do ilustracji.

plakaty botaniczne do druku

Tutaj znajdziesz powyższe botaniczne propozycje: 1, 2, 3.

 

Rękopis Richarda Lee na ścianie? Jest taka możliwość. Pomijając treść, pomijając nawet wybór autora – odręczne pismo samo w sobie jest pełne nadzwyczajnego klimatu i magii. Aktualnie bardzo modne są typografie bazujące na fontach imitujących naturalny, nieco niechlujny charakter pisma. Możemy więc wejść w ten trend głębiej i powiesić sobie na ścianie coś autentycznego. Wybór jest duży – można wybrać stronę zapisaną maczkiem, albo tylko kilkoma zdaniami z licznym śladami przeszłości na papierze. Wyobrażam sobie ścianę nad biurkiem z taką galerią rękopisów dla przełamania w nowoczesnych złotych ramach – efekt mógłby być ciekawy.

plakat ze starym rękopisem

Tutaj pobierzesz plik, który wybrałam do powyższej propozycji.

 

W naszym sklepie można znaleźć plakaty i obrazki dla dzieci w stylu bliższym bajkowej czy skandynawskiej stylistyce. Wiem jednak, że wielu rodziców poszukuje dla dzieci wszelkich materiałów związanych z edukacją, wystrojem czy zabawą, które są jak najwierniejszym odzwierciedleniem rzeczywistości. W darmowych zasobach biblioteki można pobrać cudowne ilustracje owoców – jest ich naprawdę dużo. Można je wykorzystać jako kolorową – jednak umiarkowanie skupiającą uwagę, ozdobę ścian lub na przykład wydrukować w mniejszym formacie, jako edukacyjne karty (do poznawania gatunków roślin lub zabawy w memo). Tego rodzaju obrazki będą dobrym uzupełnieniem pokoju dziecięcego urządzanego w zgodzie z duchem Montessori lub wnętrza w rustykalnym stylu.

darmowe plakaty montessori

Tutaj pobierzesz ilustracje z owocami: 1-grucha, 2-figa, 3-morelka.

 

Co sądzicie o tych zasobach? Dajcie znać, gdy wyszukacie coś ciekawego na swoje ściany.